Ντένβερ Νάγκετς: Στα εννέα το σερί! (video)

Μία νίκη μακριά από την τρίτη θέση της Δύσης βρέθηκαν οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού, αφού πέρασαν από το «Quicken Loans Arena»των Κλίβελαντ Καβαλίερς με 111-103.

Οι «σβώλοι» ξεπέρασαν τα 20 λάθη τους σουτάροντας με 50.0% (40/80 σουτ), οπότε ανέβηκαν στο 33-18 με την 9η σερί νίκη τους και τη 15η σε 17 ματς. Σημειώνουμε πως το 2005 πέτυχαν οι Νάγκετς τελευταία φορά δέκα συνεχόμενες νίκες, επίδοση που αποτελεί τον νέο στόχο. Παράλληλα, οι Καβαλίερς του Μπάιρον Σκοτ απώλεσαν σερί τριών επιτυχιών και υποχώρησαν στο 16-35.

Από την πλευρά του, ο Κουφός είχε 10 πόντους (5/8 σουτ) και 9 ριμπάουντ σε 17 λεπτά, αλλά ο Έλληνας διεθνής ήταν απλά ένας από τους… 8 «διψήφιους» του Τζορτζ Καρλ. Άλλωστε, ο Ντανίλο Γκαλινάρι σημείωσε 19 πόντους, ο Κένεθ Φαρίντ 17, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα 14, ο Τζαβέιλ Μακ Γκι 13, ο Τάι Λόοσουν 11, ενώ οι Αντρέ Μίλερ και Κόρι Μπρούερ πρόσφεραν από 10 πόντους. Με 7 ακολούθησε ο Ουίλσον Τσάντλερ.

Για τους «Καβς» ξεχώρισε ο Κάιρι Έρβινγκ με 26 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αν και χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ, 5:20 πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου. Επέστρεψε στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει προσπάθεια ανατροπής της ομάδας του. Ακόμα, ο Αλόνζο Γκι έφτασε στους 20 πόντους, ενώ ο Ουέιν Έλιγνκτον είχε 13. Από 11 πέτυχαν οι Σόουν Λίβινγκστον και Τριστάν Τόμπσον, ενώ ο Μαρίς Σπέιτς περιορίστηκε στους 5 πόντους με 1/10 σουτ και ο Ντίον Ουέιτερς στους 3 με 1/6, αντίστοιχα.

Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!