Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Τρίτη συνεχόμενη συντριβή! (video)

Ούτε οι Φίνιξ Σανς γλίτωσαν «ηχηρή» σφαλιάρα από τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, καθώς έχασαν με 127-96 στο «Chesapeake Energy Arena».

Οι Θάντερ ανέβηκαν στο 38-12 με την 3η διαδοχική εύκολη νίκη. Υποχρέωσαν, μάλιστα, τον Λίντσεϊ Χάντερ να καλέσει timeout στο… πρώτο λεπτό. Πάντως, οι Σανς άντεξαν μέχρι το 50-50, πριν μείνουν πίσω με 55-50 στο ημίχρονο και με 81-55 στο ξεκίνημα του τρίτου 12λεπτου. Στην τέταρτη περίοδο η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, οπότε οι «ήλιοι» υποχώρησαν στο 17-34.

Παραγωγικά διακρίθηκε ο Κέβιν Ντουράντ με 21 πόντους, ενώ ο Τάμπο Σεφολόσα σημείωσε ατομικό ρεκόρ για το 2012-13 με 18 πόντους. Ακόμα, ο Ράσελ Ουέστμπρουκ και ο Κέντρικ Πέρκινς πρόσφεραν από 17 πόντους, με τον βασικό σέντερ του Σκοτ Μπρουκς να σκοράρει από… μέση απόσταση και να τελειώνει το ματς με 8/9 σουτ. Στο επιμέρους 26-5 των πρώτων 9 λεπτών του δεύτερου ημιχρόνου συνέβαλε και ο Σερζ Ιμπάκα, που είχε 9 πόντους και 3 μπλοκ. Ακόμα, ο Ντεάντρε Λίγκινς (3 πόντους, 12:02) ήταν διαθέσιμος παρά τον τραυματισμό στον αστράγαλο κατά τη διάρκεια του προηγούμενου αγώνα των εκπρόσωπων της Οκλαχόμα Σίτι.

Από τους Σανς ξεχώρισε η παρουσία… 6 παικτών στο παρκέ μετά από timeout, κάτι που προκάλεσε, φυσικά, τεχνική ποινή. Στα των σκόρερ, ο Μάικλ Μπίσλι διασώθηκε με 25 πόντους (10/16 σουτ), ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς, ο οποίος αποκάλυψε πως έπαιξε με ίωση στα δύο τελευταία ματς, έφτασε στους 19 με 8/15 σουτ. Τέλος ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ «έγραψε» 12, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός για τους Σανς.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!