Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: «Σκότωσαν» και τους Νετς! (video)

Ξεκίνησαν το δεύτερο 12λεπτο με επιμέρους 17-1 και οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς κατέβαλαν εύκολα τους Μπρούκλιν Νετς με 89-74 στο «Verizon Center».

Στο 17-1, μάλιστα, οι Νεοϋορκέζοι είχαν… 0/12 σουτ. Είναι χαρακτηριστικό πως οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το πρώτο καλάθι εντός παιδιάς της δεύτερης περιόδου στο 3:36! Συνολικά οι Νετς σημείωσαν 11 πόντους στο δεύτερο 12λεπτο και η βελτιωμένη εμφάνισή τους στο δεύτερο ημίχρονο δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Αντίθετα, οι Ουίζαρντς συμπλήρωσαν 9 νίκες στα 10 τελευταία εντός έδρας ματς και ανέβηκαν στο 14-35. Παράλληλα προωθήθηκαν στο 9-7 μετά την επιστροφή του Τζον Ουολ, ο οποίος στην προκειμένη «έγραψε» 15 πόντους (6/17 σουτ) και μοίρασε 9 ασίστ. Ακόμα, ο Νενέ πρόσφερε 20 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Μάρτελ Ουέμπστερ 17, ενώ ο Μπράντλι Μπιλ επέστρεψε μετά από απουσία 5 αγώνων λόγω τραυματισμού στον καρπό και σημείωσε 3 πόντους σε 17 λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Τρέβορ Μπούκερ δεν χρησιμοποιήθηκε, αν και ήταν διαθέσιμος ύστερα από ολιγοήμερη απουσία λόγω ενοχλήσεων στον καρπό. Εκτός rotation έμεινε και ο Τζόρνταν Κρόφορντ, που έχει απολέσει την εμπιστοσύνη του Ράντι Ουίτμαν. Ακόμα, ο Καρτιέρ Μάρτιν (γόνατο) είναι ακόμα στον κατάλογο τραυματιών.

Από την πλευρά τους, οι Νετς, που έπεσαν στο 29-21, στερήθηκαν των υπηρεσιών του Τζέρι Στακχάουζ (λαιμός). Στα των σκόρερ, ο Ντερόν Ουίλιαμς πέτυχε 20 πόντους, ο Τζο Τζόνσον 14 και ο Μπρουκ Λόπεζ 13, ενώ ο Ρέτζι Έβανς μάζεψε 13 ριμπάουντ και πρόσφερε 9 πόντους. Τέλος, ο Αντράι Μπλάτσε (5 πόντους, 2/9 σουτ, 15:46) αποδοκιμάστηκε έντονα, αν και βρέθηκε στο «Verizon Center» για δεύτερη φορά με τη φανέλα των εκπρόσωπων του Μπρούκλιν.

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ