Ντένβερ Νάγκετς: Στο… ρελαντί με Μπουλς (video)

Η διαφορά άνοιξε από το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού κέρδισαν εύκολα με 128-96 τους Σικάγο Μπουλς στο «Pepsi Center».

Την ύστατη ώρα αποκλείστηκε ο Μάρκο Μπελινέλι λόγω τραυματισμού στο γόνατο, ενώ ο Γιοκίμ Νοά επέστρεψε στους Μπουλς, αλλά ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του. Αντίθετα, ο Κένεθ Φαρίντ αποδείχθηκε ορεξάτος και ο Ουίλσον Τσάντλερ… εκρηκτικός, οπότε οι «σβώλοι» ανέβηκαν στο 32-18 με τη 15η νίκη τους σε 18 παιχνίδια μετά την αλλαγή του έτους. Παράλληλα ολοκλήρωσαν αήττητοι εξάδα αγώνων στο Κολοράντο.

Εν τέλει, ο Τσάντλερ πέτυχε 24 πόντους με 5/5 τρίποντα και 8/9 σουτ εντός παιδιάς μέσα σε… 19 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Φαρίντ δεν περιορίστηκε στους 21 πόντους (9/10 σουτ) και στα 12 ριμπάουντ, αλλά θέλησε να… εξηγήσει, γιατί κλήθηκε στο φετινό διαγωνισμό καρφωμάτων προσφέροντας παράλληλα θέαμα.

Ακόμα, ο Τάι Λόουσον σημείωσε 16 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ, ο Ντανίλο Γκαλινάρι πέτυχε 15 πόντους, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα 15 και ο Τζαβέιλ Μακ Γκι 10, ενώ ο Κώστας Κουφός είχε 4 πόντους (2/2 σουτ), 7 ριμπάουντ, ένα μπλοκ, 2 λάθη και 4 φάουλ. Αξίζει να σημειωθεί πως οι Νάγκετς ολοκλήρωσαν το ματς με… 50/86 σουτ, εκ των οποίων 9/19 ήταν τρίποντα, ενώ έφτασαν στο +13 από το πρώτο ημίχρονο, στο +30 από το τρίτο 12λεπτο και στο +32 στο τέταρτο!

Από την πλευρά τους, οι εκπρόσωποι της «πόλης των ανέμων» υποχώρησαν στο 29-20. Άλλωστε επέτρεψαν στους Νάγκετς να ξεπεράσουν τους 100 πόντους, πριν τελειώσει το τρίτο 12λεπτο, ενώ οι ίδιοι σημείωσαν 96 σε… ολόκληρο το παιχνίδι. Εξ αυτών, οι 19 άνηκαν στον Ντεκουάν Κουκ, ενώ ο Κάρλος Μπούζερ έφτασε στους 18 και ο Νέιτ Ρόμπινσον στους 14. Ακόμα, ο Λουόλ Ντενγκ περιορίστηκε στα 4/13 σουτ και στους 11 πόντους, ενώ ο Νοά και ο Ριπ Χάμιλτον έμειναν στους 2 πόντους με 1/5 και 1/7 σουτ, αντίστοιχα. Τέλος, ο Μπελινέλι δεν έχασε απλά τον σημερινό αγώνα, αλλά ενδέχεται να απουσιάσει και από το αυριανό (09/02, 05:30) με τους Γιούτα Τζαζ στο «EnergySolutions Arena».

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)