Μπόστον Σέλτικς: Διέλυσαν τους Λέικερς (videos)

Η μεγαλύτερη κόντρα στο NBA συνεχίστηκε στο «TD Garden», αλλά στην προκειμένη οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν εύκολα των Λος Άντζελες Λέικερς με 116-95.

Οι «λιμνάνθρωποι» δεν είχαν τον Πάου Γκασόλ, αλλά ο Ντουάιτ Χάουαρντ ήταν διαθέσιμος. Η παρουσία του «σούπερμαν», όμως, δεν αποδείχθηκε αρκετή, καθώς οι Λέικερς υποχώρησαν στο 23-27 δεχόμενοι 37 πόντους στο καταλυτικό τρίτο 12λεπτο. Αντίθετα, οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης ανέβηκαν στο 26-23 πραγματοποιώντας το… έξι στα έξι ύστερα από τον αποκλεισμό του Ραζόν Ρόντο από την υπόλοιπη σεζόν.

Ειδικότερα, το σκορ ήταν 58-44 υπέρ των «C’s» στο 24λεπτο, καθώς οι Λέικερς περιορίστηκαν στα 17/45 σουτ. Εντός της δεύτερης περιόδου, μάλιστα, ο Κέβιν Γκαρνέτ έγινε ο 16ος παίκτης στην ιστορία του NBA, ο οποίος συμπλήρωσε 25,000 πόντους. Παράλληλα έγινε ο… πρώτος με 25,000 πόντους, 10,000 ριμπάουντ, 5,000 ασίστ, 1,500 μπλοκ και 1,500 κλεψίματα.

Ο ίδιος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ οι συμπαίκτες φρόντισαν να κρατήσουν ευχάριστο τόνο σε ολόκληρη τη βραδιά ανοίγοντας περισσότερο τη διαφορά στο τρίτο 12λεπτο μετά από επιμέρους 23-8 και φτάνοντας στη νίκη. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Πολ Πιρς με 24 πόντους (9/13 δίποντα), ενώ ο Τζεφ Γκριν πρόσφερε 19 πόντους, ο Τζέισον Τέρι 15, ο Κόρντεϊ Λι 13, ο Έιβερι Μπράντλι 10, ενώ οι Μπράντον Μπας και Κρις Ουίλκοξ είχαν από 8.

Από την άλλη, ο Κόμπι Μπράιαντ έφτασε στους 27 πόντους με 9/15 σουτ, ενώ οι αναπληρωματικοί, Τζόντι Μικς και Αντουάν Τζέιμισον, «έγραψαν» 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Στους 9 περιορίστηκε ο Ντουάιτ Χάουαρντ, που ήταν μακριά από τον καλό εαυτό του και αποβλήθηκε με φάουλ. Τέλος, οι Στιβ Νας (9 πόντους, 4/9 σουτ), Ερλ Κλαρκ (5 πόντους, 2/6 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) και Μέτα Ουορλντ Πις (5 πόντους, 2/13) ήταν βασικοί, αλλά δεν ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ