Μπρούκλιν Νετς: Επιτέλους νίκη στο Ντιτρόιτ (video)

Μετά από δέκα συνεχόμενες ήττες στο «Palace», οι Μπρούκλιν Νετς κατέβαλαν με 93-90 τους Ντιτρόιτ Πίστονς στο κλειστό της «Motor City».

Απαιτήθηκε, πάντως, άστοχο τρίποντο του Ουίλ Μπάινουμ σε νεκρό χρόνο, ώστε οι Νεοϋορκέζοι να ανέβουν στο 29-20 και οι Πίστονς να υποχωρήσουν στο 18-32 με την 5η ήττα σε 6 ματς. Μάλιστα, τα «πιστόνια» προηγήθηκαν με +13 στο δεύτερο 12λεπτο, αλλά τελείωσαν το ημίχρονο στο 46-40 και οι δύο ομάδες συνέχισαν κοντά στο σκορ σε ολόκληρο το δεύτερο 24λεπτο, μέχρι ο Τζο Τζόνσον να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα με δύο βολές, 8.8 δεύτερα πριν από το φινάλε.

Στην πρώτη νίκη των Νετς στο Ντιτρόιτ από το… 2006 ξεχώρισε ο Μπρουκ Λόπεζ με 17 πόντους, 2 μπλοκ και 9 ριμπάουντ. Επίσης, ο Τζόνσον έφτασε στους 16 πόντους με 5/15 σουτ και ο Ντερόν Ουίλιαμς στους 12 με 4/10, αντίστοιχα. Δεκατέσσερις πόντους «έγραψε» ο Τζέραλντ Ουάλας, 10 συν 14 ριμπάουντ ο Ρέτζι Έβανς και 9 ο Κιθ Μπόγκανς, ενώ ο Τζέρι Στακχάουζ έχασε ένα ακόμα ματς εξαιτίας ενοχλήσεων στον λαιμό.

Από τους Πίστονς διακρίθηκε ο Γκρεγκ Μονρό με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Μπάινουμ έφτασε στους 13. Από 12 σημείωσαν οι Κάιλ Σίνγκλερ και Μπράντον Νάιτ, ο οποίος δήλωσε ενθουσιασμένος για τη μεταφορά στη θέση «2» δίπλα στον Χοσέ Καλντερόν (8 πόντους, 9 ασίστ), πριν αρχίσει το παιχνίδι. Τέλος, ο Αντρέ Ντράμοντ ήταν διαθέσιμος, αλλά αποχώρησε μέσα σε 5 λεπτά, καθώς αισθάνθηκε εκ νέου ενοχλήσεις στη μέση, τις οποίες κληρονόμησε στο ματς με τους Νιου Γιορκ Νικς.