Μπόστον Σέλτικς: Στο 5-0 χωρίς Ρόντο! (video)

Ξεπέρασαν παθητικό δέκα πόντων στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και οι Μπόστον Σέλτικς κατέβαλαν με 99-95 τους Τορόντο Ράπτορς στο «Air Canada Center».

Μάλιστα ανέβηκαν στο 25-23 με την πέμπτη νίκη σε ισάριθμα ματς ύστερα από τον τραυματισμό του Ραζόν Ρόντο, ο οποίος θα χάσει το υπόλοιπο πρωτάθλημα. Πάντως, οι «C’s» σπατάλησαν το 50-45 του ημιχρόνου, καθώς βρέθηκαν πίσω με 79-69 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ξεκίνησαν, όμως, το τέταρτο 12λεπτο με σερί 10-0 και «σφράγισαν» τη νίκη έπειτα από μία βολή του Τζεφ Γκριν και άστοχο σουτ του Ρούντι Γκέι στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Παραγωγικά διακρίθηκε ο Κέβιν Γκαρνέτ με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Κόρτνεϊ Λι «έγραψε» 15 πόντους, ο Λεάντρο Μπαρμπόσα 14, ο Πολ Πιρς 12 με 2/11 σουτ και ο Έιβερι Μπράντλι 11. Στους 10 σταμάτησε ο Μπράντον Μπας, που συμπλήρωσε εξάδα «διψήφιων», ανάμεσα στους οποίους ήταν όλοι οι βασικοί του Ντοκ Ρίβερς. Από τους «πτερόσαυρους», που έπεσαν στο 17-32, ο Γκέι έφτασε στους 25 πόντους, στα 12 ριμπάουντ και στα 4 κλεψίματα, ενώ ο Κάιλ Λόουρι είχε 17 πόντους, ο Αμίρ Τζόνσον 16 και ο Αντρέα Μπαρνιάνι 13 μετά από αποχή 26 αγώνων λόγω τραυματισμού. Δεκατρείς πόντους πρόσφερε και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν στην ομάδα του Ντουέιν Κέισι, αλλά χρειάστηκε 16 σουτ.

Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη