Κλίβελαντ Καβαλίερς: Στο… χαλαρό τους Μπόμπκατς (video)

Οι Σάρλοτ Μπόμπκατς ολοκλήρωσαν χωρίς νίκη πεντάδα εκτός έδρας παιχνιδιών σε διάστημα εννέα ημερών έπειτα από το 122-95 στα «χέρια» των Κλίβελαντ Καβαλίερς.

Η ομάδα του Μάικλ Τζόρνταν έπεσε στο 11-37 με την έκτη σερί ήττα της, ενώ έφτασε στο 1-14 αναφορικά με όλα τα ματς τους στο «Quicken Loans Arena». Άλλωστε επέτρεψε στους Καβαλίερς να πετύχουν συλλογικό ρεκόρ για το 2012-13 με 56.5% στα σουτ εντός παιδιάς.

Στους 22 πόντους έφτασε ο Κάιρι Έρβινγκ, ο οποίος ξεκουράστηκε σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο. Ακόμα, ο Ντίον Ουέιτερς πέτυχε 18 πόντους, ενώ ο Τριστάν Τόμπσον είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 μπλοκ. Οι αναπληρωματικοί, Ουέιν Έλινγκτον (16 πόντους) και Μαρίς Σπέιτς (11 πόντους, 10 ριμπάουντ) πιστοποίησαν, για ένα ακόμα ματς μετά την ανταλλαγή τους από τους Μέμφις Γκρίζλις, πως αποτελούν σημαντικές προσθήκες.

Από τους Μπόμπκατς ξεχώρισε ο Μπάιρον Μάλινς, που παραμένει αναπληρωματικός, με 15 πόντους σε 17 λεπτά, ενώ ο Ραμόν Σέσιονς «έγραψε» 14 και ο Τζέραλντ Χέντερσον 12. Οι Τζεφ Τέιλορ και Τάιρους Τόμας πρόσφεραν από 10, ενώ στους 5 έμεινε ο Κέμπα Ουόλκερ με 2/11 σουτ. Τέλος, ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ (διάσειση) απουσίασε για δεύτερο διαδοχικό ματς.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)