Ντένβερ Νάγκετς: Θαύμα μετά το… θαύμα (videos)

Ο Σάμουελ Ντάλεμπερτ παραλίγο να πάρει… μόνος τη νίκη, αλλά οι Μιλγουόκι Μπακς έχασαν με 112-104 από τους Ντένβερ Νάγκετς στο «Pepsi Center.

Οι «σβώλοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 104-102, 3:06 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Ακολούθησαν 7 πόντοι του Τάι Λόουσον, ο οποίος «σφράγισε» την έβδομη συνεχόμενη νίκη του Κώστα Κουφού και την άνοδο στο 31-18. Προγενέστερα ο Ντάλεμπερτ πραγματοποίησε το καλύτερο παιχνίδι της καριέρας του, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός για τους Μπακς, που έπεσαν στο 25-22.

Είναι χαρακτηριστικό πως τα «ελάφια» έφτασαν στο +17 και διατήρησαν διψήφιο προβάδισμα για σημαντικό κομμάτι του δεύτερου και του τρίτου 12λεπτου. Μάλιστα προηγήθηκαν με 9 πόντους, 7:52 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης μετά από καλάθι του… Ντάλεμπερτ. Συνολικά ο Καναδός σέντερ είχε 35 πόντους με 17/21 σουτ και 12 ριμπάουντ, ενώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο στους 21 πόντους με 10/11 σουτ!

Γίνεται αντιληπτό πως ο Κουφός (6 πόντους, 3/9 σουτ, 8 ριμπάουντ) αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο μαρκάρισμά του, όπως και ο Τζαβέιλ Μακ Γκι (8 πόντους, 17:56), ο οποίος επέστρεψε μετά από αποχή τριών παιχνιδιών λόγω τραυματισμού και εκτόπισε τον Τιμοφέι Μοζγκόφ από το rotation του Τζορτζ Καρλ. Ωστόσο, ο Λόουσον τελείωσε το ματς στους 22 πόντους, όπως ο Ντανίλο Γκαλινάρι, ενώ ο Κόρεϊ Μπρούερ είχε 20, οπότε το σερί νικών συνεχίστηκε. Ακόμα, ο Κένεθ Φαρίντ πρόσφερε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα «έγραψε» 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Σαν να μην έφτανε η ήττα για την ομάδα του Τζιμ Μπόιλαν, ο Λάρι Σάντερς αποχώρησε κατά τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου μετά από τρομακτική πτώση στο παρκέ. Πρόλαβε, πάντως, να σημειώσει 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Από 12 πόντους πρόσφεραν επίσης οι Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε, Μπράντον Τζένινγκς και Μόντα Έλις.

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1