Φίνιξ Σανς: Ανέλαβε ο Ντράγκιτς στο Μέμφις (video)

Οι Μέμφις Γκρίζλις υπέπεσαν σε πλειάδα λαθών στα κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης και ηττήθηκαν με 96-90 από τους Φίνιξ Σανς στο «FedExForum».

Οι «ήλιοι» προηγήθηκαν με 39-29 μετά από επιμέρους 12-2 στο ξεκίνημα του δεύτερου 12λεπτου. Το ημίχρονο, όμως, έληξε με 52-50 υπέρ των Γκρίζλις, οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα και στο τρίτο 12λεπτο χάρη στον «εκρηκτικό» Τζέριντ Μπέιλες. Στο τέταρτο, όμως, ανέλαβε ο Γκόραν Ντράγκιτς σημειώνοντας 15 από τους 17 πόντους του και οι εκπρόσωποι της Αριζόνα ανέβηκαν στο 17-32, ενώ εκείνοι του Τενεσί υποχώρησαν στο 30-17.

Ειδικότερα, ο Σλοβένος πλέι-μέικερ κατέγραψε 5/6 σουτ εντός παιδιάς και 5/5 βολές εντός της τέταρτης περιόδου. Επίσης, ο Μάρτσιν Γκόρτατ πέτυχε 20 πόντους και ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ 14 μετά από απουσία 7 αγώνων λόγω καρδιακής αρρυθμίας. Στους 11 πόντους έφτασε ο Κένταλ Μάρσαλ, στους 10 ο Λουίς Σκόλα και στους 9 ο Πι Τζέι Τάκερ. Αντίθετα, ο Τζάρεντ Ντάντλι δεν σκόραρε και ο Μάικλ Μπίσλι έμεινε στους 6 πόντους με 2/7 σουτ.

Από την άλλη, οι Γκρίζλις δεν μπόρεσαν να απαντήσουν στους 6 κολλητούς πόντους του Ντράγκιτς μετά το 88-88, αφού, μεταξύ άλλων, ο Ταϊσόν Πρινς, ο οποίος έδωσε το δεύτερο ματς με τη νέα ομάδα του, υπέπεσε σε κρίσιμο λάθος. Πάντως πέτυχε 11 πόντους με 5/12 σουτ εισερχόμενος στην πεντάδα του Λάιονελ Χόλινς, καθώς πρωταγωνίστησε στην ανατροπή στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Συνολικά ξεχώρισε ο Μπέιλες με 29 πόντους (11/15 σουτ), ενώ ο Ζακ Ράντολφ με 21 πόντους και 13 ριμπάουντ. Σε… ρηχά νερά κυμάνθηκαν οι Μάικ Κόνλεϊ (9 πόντους, 3/11 σουτ), Μαρκ Γκασόλ (6 πόντους, 6 φάουλ, 2/8 σουτ) και Ντάρελ Άρθουρ (4 πόντους,. 1/10 σουτ).

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League