Χιούστον Ρόκετς: 23 τρίποντα με Ουόριορς! (videos)

Οι Χιούστον Ρόκετς ισοφάρισαν ρεκόρ NBA με… 23 εύστοχα τρίποντα και συνέτριψαν με 140-109 τους Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «Toyota Center».

Επτά «βόμβες» καταγράφηκαν στο πρώτο 12λεπτο, το οποίο έληξε… 38-37. Το δεύτερο, όμως, ξεκίνησε με σερί 7-0 και ολοκληρώθηκε με τις «ρουκέτες» να αριθμούν 14 τρίποντα, επίδοση που ισοφάρισε επίσης ρεκόρ ολόκληρης της ιστορίας της βορειοαμερικανικής λίγκας!

Μετά από επιμέρους 16-2, το οποίο εκτόξευσε το σκορ στο 93-66 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, εξασφαλίστηκε και τυπικά η νίκη για την ομάδα του Κέβιν Μακ Χέιλ, η οποία ανέβηκε στο 27-23. Πάντως δεν έλειψε η ίντριγκα από το ματς, καθώς ο Ντρέιμοντ Γκριν (8 πόντους, 16:26) έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Πάτρικ Μπέβερλι (11 πόντους, 5:49), όταν ο πρώην πλέι-μέικερ του Ολυμπιακού προσπάθησε να γράψει ιστορία πετυχαίνοντας το 24ο τρίποντο της ομάδας του. Έγινε άμεσα αντιληπτό πως δημιουργήθηκε πρόβλημα μεταξύ των δύο πάγκων και οι Ουόριορς έκαναν γρήγορα φάουλ στις ισάριθμες τελευταίες επιθέσεις των αντιπάλων, οπότε το ρεκόρ έμεινε στο… μυαλό των 15,453 θεατών, που βρέθηκαν στο κλειστό του Χιούστον.

Ρεκόρ σημειώθηκε και στην παραγωγικότητα εντός ενός ημιχρόνου, καθώς οι «ρουκέτες» πέτυχαν 77 πόντους στο πρώτο 24λεπτο, επίδοση που δεν έχει «πιάσει» άλλη ομάδα του NBA στο φετινό πρωτάθλημα. Από την πλευρά του, ο Τζέρεμι Λιν «έγραψε» 28 πόντους εναντίον της ομάδας, στην οποία αγωνίστηκε σε 29 ματς του 2010-11, αν και δεν ήταν στο 100%.

Ακόμα, ο Τζέιμς Χάρντεν σημείωσε 18 πόντους, ο Τσάντλερ Πάρσονς 16, ο Τόνεϊ Ντάγκλας 14, ο Μάρκους Μόιρς 13, ο Πατ Πάτερσον 12 και ο Ομέρ Ασίκ 11 συν 15 ριμπάουντ. Ο Κάρλος Ντελφίνο δεν αγωνίστηκε λόγω τραυματισμού στον αγκώνα, ενώ αποκλείστηκε ήδη από το αυριανό εκτός έδρας ματς (07/02, 02:30) με τους Μαϊάμι Χιτ.

Για την ομάδα του Μαρκ Τζάκσον, η οποία υποχώρησε στο 30-18, ο Τζάρετ Τζακ σημείωσε 20 πόντους, ο Ντέιβιντ Λι 18 και ο Καρλ Λάντρι 12. Από 10 πρόσφεραν οι Ρίτσαρντ Τζέφερσον και Άντριου Μπόγκουτ, ενώ ο Στέφεν Κάρι περιορίστηκε στους 7 με 3/12 σουτ και ο Κλέι Τόμπσον στους 6 με 3/5, αντίστοιχα, αλλά έχοντας φορτωθεί από νωρίς με φάουλ.

Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό
Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!