Ιντιάνα Πέισερς: Έπιασαν τους Μπουλς στην κορυφή της Central (video)

O Μάρκο Μπελινέλι παραλίγο να τιμωρήσει τις… περίεργες προθέσεις του Φρανκ Βόγκελ, αλλά οι Ιντιάνα Πέισερς κέρδισαν με 111-101 τους Σικάγο Μπουλς στο «Bankers Life Fieldhouse».

Ειδικότερα, ο προπονητής των εκπρόσωπων της Ιντιανάπολις θέλησε να… ξεκουράσει τους βασικούς ενόψει του αυριανού εντός έδρας αγώνα (07/02, 02:00) με τους Ατλάντα Χοκς, όταν οι Πέισερς απέκτησαν διψήφια διαφορά στο πρώτο και στο τρίτο 12λεπτο. Σε αμφότερες τις περιπτώσεις, όμως, ο 26χρονος Ιταλός χάλασε τα σχέδιά του.

Εν τέλει, πάντως, η ομάδα του Βόγκελ ανέβηκε στο 29-19, στο οποίο έριξε τους Μπουλς. Παράλληλα συμπλήρωσε σερί 14 νικών στο «Bankers Life Fieldhouse». Στα της εξέλιξης του σκορ, οι Πέισερς προηγήθηκαν με 15-4 στο ξεκίνημα, αλλά οι «ταύροι» ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου 12λεπτου, που έληξε με 60-54 υπέρ του συλλόγου της Ιντιάνα. Η διαφορά άνοιξε πάλι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Μπελινέλι μείωσε σε 98-94, πριν από σερί 7-0 των Πέισερς, με το οποίο «καθάρισαν».

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντέιβιντ Ουεστ με 29 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Τζορτζ είχε 21 και 11, αντίστοιχα. Στους 22 πόντους έφτασε ο Τζορτζ Χιλ, που έπαιξε κανονικά παρά τραυματισμό στον ώμο. Ακόμα, ο Λανς Στέφενσον πρόσφερε 15 πόντους και ο Ρόι Χίμπερτ 9 ριμπάουντ συν 6 πόντους (3/11 σουτ).

Από την πλευρά του, ο σύλλογος της «πόλης των ανέμων» έχασε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα σε ματς, στο οποίο ξεπέρασε τους 100 πόντους. Πάντως υπήρχε θετικό για τον Τομ Θίμποντο, καθώς ο Κάρλος Μπούζερ επέστρεψε μετά από απουσία τριών παιχνιδιών με 10 πόντους (4/12 σουτ) σε 23 λεπτά. Αντίθετα, οι Ντέρικ Ρόουζ, Γιοακίμ Νοά και Κερκ Χάινριχ έμειναν έξω. Ακόμα, ο Μπελινέλι σταμάτησε στους 24 πόντους με 9/13 σουτ, αν και αποχώρησε προσωρινά λόγω τραυματισμού. Ακολούθησαν ο Νέιτ Ρόμπινσον με 19 και ο Λουόλ Ντενγκ με 13 (4/18 σουτ), ενώ οι Ριπ Χάμιλτον, Ταζ Γκίμπσον (5 μπλοκ) και Τζίμι Μπάτλερ πρόσφεραν από 10.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)