Γιούτα Τζαζ: Τα… χρειάστηκαν με Χόρνετς (video)

Δεν εμφάνισαν σημάδια κόπωσης, αλλά οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς «λύγισαν» στα κρίσιμα λεπτά και ηττήθηκαν με 104-99 στο «EnergySolutions Arena» των Γιούτα Τζαζ.

Μόλις χθες το βράδυ έπαιξαν στο «Staples Center» απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς, αλλά οι «σφήκες» προηγήθηκαν με 24-12 και έκλεισαν το πρώτο 12λεπτο με 29-19. Το σκηνικό ανατράπηκε στο δεύτερο 12λεπτο, το οποίο ολοκλήρωσαν οι Τζαζ στο υπέρ τους 51-47, αλλά ουδέποτε «τελείωσαν» το παιχνίδι. Μετά το 95-94, 2:18 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης, όμως, οι εκπρόσωποι του Σολτ Λέικ Σίτι ευστόχησαν στις απαραίτητες βολές και ανέβηκαν στο 25-21.

Όλα αυτά χωρίς τον Γκόρντον Χέιγουορντ, ο οποίος αποκλείστηκε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα εξαιτίας ενοχλήσεων στον δεξιό ώμο. Διαθέσιμος, όμως, ήταν ο Πολ Μίλσαπ, που έφτασε στους 25 πόντους και στα 10 ριμπάουντ, ενώ ο Αλ Τζέφερσον είχε 22 πόντους με 4 σημαντικούς στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Ακόμα, ο Ντέρικ Φέιβορς σημείωσε 15 πόντους, ο Ράντι Φόι 14 και ο Μάρβιν Ουίλιαμς 11.

Από την πλευρά του, ο σύλλογος της Νέας Ορλεάνης έπεσε στο 15-31 εν τη απουσία του Έρικ Γκόρντον, που δεν είναι ακόμα έτοιμος για κολλητά ματς. Στα των σκόρερ, ο Γκρέιβις Βάσκεθ «έγραψε» 17 πόντους και 13 ασίστ, ο Ράιαν Άντερσον 16, ο Ρόμπιν Λόπεζ 15 και ο Άντονι Ντέιβις 14 με 8 στην τέταρτη περίοδο. Στους 10 έφτασε ο Τζέισον Σμιθ σε 11 λεπτά, ενώ ο Αλ-Φαρούκ Αμινού (3 πόντους, 1/4 σουτ) μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)