Νιου Γιορκ Νικς: Σκόρπισαν τους Μάτζικ (video)

Τα τρίποντα έπεσαν… βροχή στο τέταρτο 12λεπτο και οι Νιου Γιορκ Νικς συνέτριψαν με 113-97 τους Ορλάντο Μάτζικ, οι οποίοι έχασαν πάλι τον Γκλεν Ντέιβις.

Εξαρχής αποκλείστηκε ο πρώτος σκόρερ των εκπρόσωπων της Φλόριντα, Άαρον Αφλάλο, αλλά οι Μάτζικ έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι την τέταρτη περίοδο. Τότε λειτούργησε το περιφερειακό σουτ των Νικς και η διαφορά έφτασε στο +11 με το 86-75, 8:25 πριν από το φινάλε. Δεν ένιωσαν άλλη απειλή και οι Νεοϋορκέζοι ανέβηκαν στο 28-15.

Ο Καρμέλο Άντονι, μάλιστα, έφτασε στους 20 πόντους ακριβώς, οπότε σημείωσε συλλογικό ρεκόρ με τριάντα συνεχόμενες «20άρες». Ακόμα, ο Τάισον Τσάντλερ σημείωσε 21 πόντους με 10/11 σουτ, αν και αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στον λαιμό. Δεκαπέντε πόντους είχε ο Ρέιμοντ Φέλτον, 14 ο Αμάρε Στουντεμάιρ, ενώ οι Τζέι Αρ Σμιθ και Πάμπλο Πριτζιόνι «έγραψαν» από 11. Από την πλευρά του, ο Τζέιμς Ουάιτ έμεινε στους 2 πόντους και στα 10:14, αν και βρέθηκε στο βασικό σχήμα του Μάικ Ουόντσον εν τη απουσία του Τζέισον Κιντ.

Από την άλλη, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ πέτυχε 29 πόντους, ενώ ο Τζαμίρ Νέλσον είχε 21 συν 9 ασίστ, αλλά αμφότεροι υστέρησαν στο δεύτερο 24λεπτο. Ακολούθησε ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Ετουάν Μουρ με 9 πόντους και ο Μορίς Χάρκλες, ο οποίος πήρε θέση βασικού, με 6. Δύο πρόλαβε να πετύχει ο Ντέιβις, ο οποίος υπέστη κάταγμα στο αριστερό πόδι κατά τη διάρκεια του πρώτου 12λεπτου. Θυμίζουμε πως ο «Big Baby» μετά βίας ξεπέρασε διαφορετικό σοβαρό τραυματισμό. Τέλος σημειώνουμε πως οι Μάτζικ έπεσαν στο 14-31 με την 18η ήττα τους στους τελευταίους 20 αγώνες.

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του