Σακραμέντο Κινγκς: Με Αϊσάια Τόμας στην Ουάσινγκτον (video)

Διακόπηκε το θετικό σερί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «Verizon Center», καθώς γνώρισαν την ήττα με 96-94 από τους Σακραμέντο Κινγκς.

Άλλωστε, ο Αϊσάια Τόμας έδωσε το προβάδισμα στους Κινγκς σε… τρεις διαφορετικές περιπτώσεις εντός των τελευταίων 2:14 της αναμέτρησης. Συμπλήρωσε 22 πόντους με δύσκολο σουτ, το οποίο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, 1.7 δεύτερα πριν από το φινάλε, ενώ είχε «γράψει» ήδη τα 90-88 και 94-92! Έτσι οι «βασιλιάδες» προωθήθηκαν στο 17-29.

Πλην του 23χρονου πλέι-μέικερ, ο Φραντσίσκο Γκαρσία πέτυχε 17 πόντους με 4 τρίποντα και ο Ταϊρίκ Έβανς 13 με τρεις κρίσιμες βολές στο τελευταίο λεπτό. Ακόμα, ο Ντε Μάρκους Κάζινς σημείωσε 12 πόντους, ο Μάρκους Θόρντον 11 και ο Τόμας Ρόμπινσον 9 στο πρώτο παιχνίδι του στην αμερικανική πρωτεύουσα, στην οποία και γεννήθηκε. Από την πλευρά του, ο Τζον Σάλμονς ξεκίνησε βασικός, αλλά αποχώρησε λόγω ίωσης χωρίς να σκοράρει.

Από την πλευρά τους, οι Ουίζαρντς υποχώρησαν στο 11-32 γνωρίζοντας την πρώτη ήττα σε έξι εντός έδρας ματς. Ήταν πίσω στο τέλος κάθε 12λεπτου, αν και το προβάδισμα άλλαξε χέρια 11 φορές, ενώ καταγράφηκαν 16 ισοπαλίες.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Εμέκα Οκαφόρ με 23 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Τζον Ουολ είχε 19 πόντους και ο Μάρτελ Ουέμπστερ 18. Στους 12 έφτασε ο Κέβιν Σεραφέν, αλλά ο Νενέ περιορίστηκε στους 4 με 2/8 σουτ και ο Μπράντλι Μπιλ, ο οποίος ισχυρίστηκε πως ενοχλείται ακόμα από τον δεξιό καρπό, στους 6 με 2/6, αντίστοιχα.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη