Λος Άντζελες Λέικερς: Με τον Κόμπι οδηγό (video)

Στη δεύτερη διαδοχική νίκη τους έφθασαν οι Λος Άντζελες Λέικερς, που κέρδισαν με 105-96 τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ.

Στο καλύτερο φετινό παιχνίδι τους οι «λιμνάνθρωποι» ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη ημέρα τον Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος άγγιξε το triple double με 21 πόντους, 14 ριμπάουντ και 14 ασίστ, συν ένα κλέψιμο κι άλλο ένα κόψιμο. Ο Στιβ Νας είχε 17 πόντους, τους εφτά από τους οποίους στα τελευταία πεντέμισι λεπτά, μαζί με πέντε ασίστ και δύο ριμπάουντ, οι Λέικερς πήραν βοήθεια και από τον Πάου Γκασόλ, που μπήκε ως αναπληρωματικός και συνείσφερε 16 πόντους, τέσσερις ασίστ, ισάριθμα ριμπάουντ και ένα κόψιμο. Ο Μέτα Ουόρλντ Πις πρόσθεσε 15 πόντους και δέκα ριμπάουντ, ενώ στα χαμηλά έμεινε ο Ντουάιτ Χάουαρντ, με μόλις 3/7 σουτ εντός παιδιάς, δέκα ριμπάουντ και τρία λάθη. Οι Λος Άντζελες Λέικερς έφθασαν στο 19-25, πετυχαίνοντας μόλις τη δεύτερη νίκη τους στα τελευταία 11 ματς τους με τις «βροντές»

Ο Κέβιν Ντουράντ είχε 35 πόντους, τέσσερις ασίστ και δύο ριμπάουντ από τους ηττημένους, που έμειναν στο 34-11. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, που δεν απέφυγε την τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στο πρώτο ημίχρονο, είχε μόλις 6/22 σουτκαι 17 πόντους, 13 ασίστ, εννέα ριμπάουντ και δύο κλεψίματα. Τέσσερις τάπες μοίρασε ο Σερζ Ιμπάκα, που είχε επίσης δέκα πόντους και έξι ριμπάουντ. Οι δύο αντίπαλοι έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο στο 75-75, αλλά πιο ψύχραιμοι οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο έφθασαν σε μεγάλη νίκη.

Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!