Μπόστον Σέλτικς: Στην παράταση τους Χιτ, σοκ με Ρόντο (video)

Χωρίς το Ραζόν Ρόντο, ο οποίος χάνει το υπόλοιπο της σεζόν, οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 100-98 στη δεύτερη παράταση των Μαϊάμι Χιτ.

Ο 26άχρονος πλέι μέικερ υπέστη ρήξη χιαστών στο δεξί γόνατο στην ήττα των «Κελτών» από τους Ατλάντα Χοκς, σύμφωνα με τα αποτελέσματα των ιατρικών εξετάσεων στις οποίες υποβλήθηκε σήμερα (27/01). Κατά συνέπεια, θα μείνει εκτός παρκέ μέχρι το τέλος της φετινής περιόδου, ενώ θα χάσει και την έναρξη της νέας. Στη σκιά του σοβαρού τραυματισμού του Ραζόν Ρόντο οι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και κέρδισαν τους πρωταθλητές ΝΒΑ. Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, που χρειάστηκε επιπλέον δέκα λεπτά για να αναδείξει νικητή, οι Βοστωνέζοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα ύστερα από έξι διαδοχικές ήττες, για το 21-23. Στο 28-13 έμειναν οι Χιτ, που μετρούσαν σερί τεσσάρων νικών.

Ο κανονικός αγώνας έληξε 87-87, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ ισοφάρισε σε 93-93 για τη δεύτερη παράταση. Είχαμε συνολικά 19 εναλλαγές στο σκορ και 20 ισοπαλίες. Ο 36άχρονος φόργουορντ ολοκλήρωσε με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, τρεις τάπες και δύο κλεψίματα, ενώ triple double σημείωσε ο Πολ Πιρς, με 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και δέκα ασίστ. Πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο έδωσαν Τζέισον Τέρι και Τζεφ Γκριν, με 13 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Ο Ρέι Άλεν, στην επιστροφή του στο «TD Garden», είχε 21 πόντους με 7/17 σουτ εντός παιδιάς και πέντε ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Λεμπρόν Τζέιμς με 14/31 σουτ και συνολικά 34 πόντους, συν 16 ριμπάουντ, εφτά ασίστ και τρία κλεψίματα. Ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 6/20 σουτ και 17 πόντους, εφτά ασίστ και τέσσερα ριμπάουντ, 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ είχε ο Κρις Μπος. Συνολικά 20 λάθη είχε το Μαϊάμι, αντί 14 των γηπεδούχων.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία