Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Χαλαρά τους… Μπουλς (video)

Πήραν το προβάδισμα λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο και οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς κέρδισαν εύκολα τους Σικάγο Μπουλς με 86-73 στο «Verizon Center».

To πρώτο 24λεπτο έκλεισε με 50-44 χάρη σε επιμέρους 15-4 των «μάγων», οι οποίοι δεν απώλεσαν το προβάδισμα για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα κράτησαν τους Μπουλς στους 29 πόντους και ανέβηκαν στο 11-31 με την πέμπτη διαδοχική νίκη στην αμερικανική πρωτεύουσα.

Ξεχώρισε ο Νενέ με 16 πόντους, αν και αποχώρησε προσωρινά λόγω τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο. Ακόμα, ο Τζον Ουολ πρόσφερε 15 πόντους και 7 ασίστ στο δεύτερο ματς του σαν βασικός, ενώ ο Εμέκα Οκαφόρ μάζεψε 16 ριμπάουντ και πέτυχε 15 πόντους.

Από την άλλη, οι Μπουλς στερήθηκαν των υπηρεσιών του Λουόλ Ντενγκ για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι και υποχώρησαν στο 26-17. Όαση αποτέλεσε ο Γιοακίμ Νοά με 9 πόντους, 10 ασίστ και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Νέιτ Ρόμπινσον σημείωσε 19 πόντους με 8/19 σουτ. Στους 9 περιορίστηκαν οι Ριπ Χάμιλτον και Τζίμι Μπάτλερ, στους 7 ο Κερκ Χάινριχ και στους 6 ο Κάρλος Μπούζερ, που έβγαλε τα νεύρα του με αντιαθλητικό φάουλ σε βάρος του Οκαφόρ. Έξι πέτυχε και ο Μάρκο Μπελινέλι συμπληρώνοντας τη φτωχή συγκομιδή της ομάδας του Τομ Θίμποντο.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο αντιπρόεδρος των Μπουλς, Τζον Πάξον, υποστήριξε πως δύσκολα θα γίνουν ανταλλαγές πριν από τις 21 Φεβρουαρίου. Πρόσθεσε πως δεν πρόκειται να επισπευτεί η επιστροφή του Ντέρικ Ρόουζ ακολουθώντας την πάγια θέση του συλλόγου της «πόλης των ανέμων».

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)