Ατλάντα Χοκς: Παραμυθένια ανατροπή με Σέλτικς (video)

Σκόραραν μόλις δέκα πόντους στο πρώτο 12λεπτο και έμειναν στο -27, αλλά οι Ατλάντα Χοκς κέρδισαν τους Μπόστον Σέλτικς με 123-111 στη δεύτερη παράταση (107-107 α’ παρ., 98-98 κ.α.).

Όσο προχωρούσε το παιχνίδι, τόσο εμφανιζόταν η κόπωση των «κελτών», που έφτασαν στην Ατλάντα τα ξημερώματα, ενώ οι αντίπαλοί τους είχαν πέσει ήδη για… ύπνο. Άλλωστε χθες έπαιξαν στη Βοστόνη με τους Νιου Γιορκ Νικς, οπότε υπάρχουν κάποια ελαφρυντικά για την έκτη συνεχόμενη ήττα και την υποχώρηση στο 20-23.

Ωστόσο τελείωσαν την πρώτη περίοδο με υπέρ τους 29-10 και έφτασαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 57-38. Το τρίτο 12λεπτο, όμως, ξεκίνησε με επιμέρους 21-2 των «γερακιών», που διαμόρφωσε το 59-59. Στο συγκεκριμένο διάστημα ο Κάιλ Κόρβερ πέτυχε τρία από τα 8 τρίποντά του. Μάλιστα ο 31χρονος γκαρντ/φόργουορντ είχε άλλα πέντε στο τέταρτο 12λεπτο, που προκάλεσαν σχετικό ατομικό ρεκόρ!

Με την τελευταία «βόμβα» μείωσε σε 98-96, 2:26 πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης. Ακολούθησαν δύο βολές του Αλ Χόρφορντ και η παράταση μετά από εκατέρωθεν αποτυχημένες επιθέσεις. Στην πρώτη παράταση, ο Πολ Πιρς αστόχησε σε σουτ, που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του, αλλά στη δεύτερη οι Χοκς επικράτησαν με επιμέρους 16-4 και προωθήθηκαν στο 25-18.

Πλην της νίκης, ο Λάρι Ντρου είχε τους Χόρφορντ, Ζάζα Πατσούλια και Ντέβιν Χάρις στη διάθεσή του, αν και όλοι απουσίασαν από τις τελευταίες προπονήσεις. Ο πρώτος, μάλιστα, έφτασε στους 24 πόντους και στα 13 ριμπάουντ όντας στη βασική πεντάδα, ενώ ο Χάρις πρόσφερε 14 πόντους με 4/13 σουτ και ο Πατσούλια 2 σε 11 λεπτά. Αμφότεροι ήταν αναπληρωματικοί.

Ακόμα, ο Κόρβερ συμπλήρωσε 27 πόντους, ενώ ο Τζεφ Τιγκ πέτυχε 23, πριν συμπληρώσει 6 φάουλ στο πρώτο έξτρα πεντάλεπτα. Στους 17 πόντους, στα 14 ριμπάουντ και στις 7 ασίστ σταμάτησε ο Τζος Σμιθ, ενώ ο Ιβάν Τζόνσον «έγραψε» 11 πόντους.

Από τους Σέλτικς, ο Ραζόν Ρόντο (16 πόντους, 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ) πέτυχε το πέμπτο triple-double του εντός του 2012-13, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός. Στους 24 πόντους και στα 10 ριμπάουντ έφτασε ο Κέβιν Γκαρνέτ, στους 17 πόντους ο Τζεφ Γκριν, στους 16 ο Κόρτνεϊ Λι, στους 14 ο Έιβερι Μπράντλεϊ και στους 12 ο Τζέισον Τέρι, ενώ ο Πιρς είχε επίσης 12, αλλά με 4/13 σουτ.

Πριν από το ματς διέρρευσε εκ νέου σοβαρό ενδιαφέρον των «C’s» για τον Τζέι Τζέι Ρέντικ των Ορλάντο Μάτζικ. Επίσης, ο Κρις Τζόζεφ, που αποδεσμεύτηκε πρόσφατα, υπέγραψε συμβόλαιο συνεργασίας με την γαλλική Ορλεάν.

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ