Μέμφις Γκρίζλις: Όλα… ρολόι με τους Νετς (video)

Σημειώνοντας 67 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, οι Μέμφις Γκρίζλις κατέβαλαν με 101-77 τους Μπρούκλιν Νετς, που έχασαν τον Ντερόν Ουίλιαμς, στο «FedExForum».

Ούτε 7 λεπτά δεν χρειάστηκαν οι «αρκούδες» για να δημιουργήσουν διψήφια διαφορά, ενώ στο τρίτο 12λεπτο έφτασαν στο +30. Έτσι προωθήθηκαν στο 28-14. Από την πλευρά τους, οι Νετς έπεσαν στο 26-17 γνωρίζοντας την 3η ήττα τους σε 15 ματς. Το χειρότερο, όμως, ήταν πως ο «D-Will» αποχώρησε με ενοχλήσεις στον αριστερό αστράγαλο κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου και πως δεν επέστρεψε στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ των Γκρίζλις ήταν ο Μαρκ Γκασόλ με 20 πόντους (10/15 σουτ), που μάζεψε παράλληλα 9 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Μάικ Κόνλεϊ με 14, Ζακ Ράντολφ με 12, Ρούντι Γκέι, Τζέριντ Μπέιλες και Τόνι Ρότεν με 11, ενώ ο νεοαποκτηθέντας Κρις Τζόνσον είχε 10 με 7 στο πρώτο 24λεπτο. Από 6 σημείωσαν οι Ντάρελ Άρθουρ και Τόνι Άλεν.

Από την πλευρά τους, οι Νεοϋορκέζοι παραχώρησαν 47/90 σουτ, εκ των οποίων μόλις 4/9 ήταν τρίποντα. Στα των σκόρερ, ο Μπρουκ Λόπεζ «έγραψε» 18 με 9 στην πρώτη περίοδο, ο Ουίλιαμς είχε 12, ενώ οι Τζο Τζόνσον και Ρέτζι Έβανς πέτυχαν από 11. Στους 9 έφτασε ο Σι Τζέι Ουότσον αντικαθιστώντας τον «D-Will» μετά τον τραυματισμό, αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί.