Κλίβελαντ Καβαλίερς: Καυτή «40άρα» του Έρβινγκ στους Σέλτικς (video)

Οι Μπόστον Σέλτικς πήραν προβάδισμα στο τρίτο 12λεπτο και το κράτησαν στο ξεκίνημα του τέταρτου, αλλά ο Κάιρι Έρβινγκ έλαμψε για ένα ακόμα ματς και οδήγησε τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο 95-90.

H πρώτη επιλογή του ντραφτ του 2011 πέτυχε 40 πόντους στο «Bankers Life Fieldhouse», εκ των οποίων οι 15 καταγράφηκαν στο τέταρτο 12λεπτο! Ειδικότερα σημείωσε 11 στα τελευταία 2:33 χάρη σε τέσσερα λέι-απ και τρεις βολές. Συνολικά ο Έρβινγκ είχε 16/24 σουτ και 7/7 βολές, ενώ σημείωσε 18 πόντους στην πρώτη περίοδο με 8/10 σουτ εντός παιδιάς. Μάλιστα τα 16 εύστοχα σουτ αποτέλεσαν ατομικό ρεκόρ καριέρας για τον άλλοτε πλέι-μέικερ του Ντιουκ.

Σημαντική συνεισφορά είχε και ο Τριστάν Τόμπσον, καθώς η τέταρτη επιλογή του ντραφτ του 2011 έφτασε στους 21 πόντους με 9/18 σουτ, στα 9 ριμπάουντ και στις  5 ασίστ. Ακόμα, ο Αλόνζο Γκι πρόσφερε 10 πόντους. Στους 7 με 3/12 σουτ περιορίστηκε ο Ντίον Ουέιτερς αντικαθιστώντας τον άρρωστος Σι Τζέι Μάιλς στην πεντάδα του Μπάιρον Σκοτ. Σημειώνουμε πως οι νεοαποκτηθέντες Μαρίς Σπέιτς, Ουέιν Έλινγκτον και Τζος Σέλμπι δεν ήταν διαθέσιμοι.

Έτσι οι «καβς» ανέβηκαν στο 11-32, ενώ οι Σέλτικς έπεσαν στο 20-21 με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους. Άλλωστε, οι εκπρόσωποι της Μασαχουσέτης είχαν μόλις 38.1% στα σουτ εντός παιδιάς. Πάντως το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς στα πρώτα τρία 12λεπτα λόγω της υπεροχής των φιλοξενουμένων στα ριμπάουντ και οι Σέλτικς βρέθηκαν σταθερά μπροστά, χωρίς να αποσπαστούν, στο ξεκίνημα του τέταρτου, πριν υποκύψουν στις ορέξεις του Έρβινγκ.

Εν τέλει, ο Ραζόν Ρόντο «έγραψε» 17 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ, αλλά με 7/17 σουτ. Στους 16 με 5/13 σουτ και στους 12 με 3/15 περιορίστηκαν οι Κέβιν Γκαρνέτ και Πολ Πιρς, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Μπράντον Μπας είχε 8 πόντους και ο Έιβερι Μπράντλεϊ 7. Στους 9 έφτασε ο Κόρτνεϊ Λι, στους 5 ο Τζεφ Γκριν και στους 4 ο Τζέισον Τέρι. Τέλος, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ πραγματοποίησε νέα θετική εμφάνιση με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 26 λεπτά.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (15/05) - Πού θα δείτε Ολυμπιακός - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
Τελικός Conference League, Φιορεντίνα: Πίτσα, αναψυκτικό κι… Ολυμπιακός για τον Ιταλιάνο
Super League: Ολυμπιακός - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ντέρμπι τίτλου σε Φάληρο και Τούμπα
Μίλτος Τεντόγλου: «Είμαι σαν πεθαμένος» - Αποκάλυψε τον λόγο που δεν χαμογελάει μετά τους αγώνες