Μιλγουόκι Μπακς: «Καθάρισε» ο Τζένινγκς στο Πόρτλαντ (video)

Πήραν διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και έδειξαν πως θα κερδίσουν εύκολα, αλλά οι Μιλγουόκι Μπακς χρειάστηκαν το… ψυχρό αίμα του Μπράντον Τζένινγκς, ώστε να περάσουν με 110-104 από το «Rose Garden» των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Συνολικά οι εκπρόσωποι του Όρεγκον πραγματοποίησαν 19 λάθη, εκ των οποίων τα 8 μέσα στα πρώτα 9 λεπτά. Μάλιστα οι Μπακς τα εκμεταλλεύτηκαν σημειώνοντας 27 πόντους. Επίσης προηγήθηκαν με 52-35 στο ημίχρονο, ενώ έφτασαν στο 75-53 στα μέσα τις τρίτης περιόδου και στο 80-59, όταν αποβλήθηκε ο Λάρι Σάντερς με δεύτερη τεχνική ποινή. Οι Μπλέιζερς πήραν φόρα εν την απουσία του φορμαρισμένου 24χρονου σέντερ και μείωσαν αρχικά σε 80-70 και στη συνέχεια σε 104-100. Στο μεσοδιάστημα οι Μπακς αποσπάστηκαν με 91-76 χάρη σε 7-0 στο ξεκίνημα του τέταρτου 12λεπτου. Στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα, όμως, οι Τζένινγκς ευστόχησε σε τέσσερις βολές και χάρισε τη νίκη στον σύλλογο του Ουισκόνσιν.

Παράλληλα συμπλήρωσε 30 πόντους και 12/15 βολές, ενώ είχε 9/20 σουτ και 8 ασίστ. Ακόμα, ο Ερσάν Ιλιασόβα πρόσφερε 27 πόντους και 14 ριμπάουντ. Θετικός ήταν επίσης ο Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ με 3/5 τρίποντα και 14 πόντους, ενώ ο Μόντα Έλις έφτασε στους 13 πόντους με 5/15 σουτ. Από την πλευρά του, ο Σάντερς σταμάτησε στους 8 πόντους, στα 5 ριμπάουντ και στα 3 μπλοκ.

Με την πέμπτη νίκη του Τζιμ Μπόιλαν σε επτά ματς, οι Μπακς προωθήθηκαν στο 21-18 και έριξαν την ομάδα του Τέρι Στοτς στο 20-20. Μάλιστα οι Μπλέιζερς συμπλήρωσαν σερί πέντε ηττών για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα. Στα του παιχνιδιού, ο Ντάμιαν Λίλαρντ έφτασε στους 26 πόντους και στις 10 ασίστ, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ στους 20 πόντους και στα 14 ριμπάουντ, ο Τζέι Τζέι Χίσκσον στους 15 πόντους και στα 12 ριμπάουντ, ο Ουες Μάθιους στους 21 πόντους, αλλά ο Νικολά Μπατούμ περιορίστηκε στους 7 πόντους με 2/9 σουτ. Τέλος, ο Λουκ Μπάμπιτ πέτυχε 11 από τους 15 πόντους των αναπληρωματικών, ενώ ο Μέγερς Λέοναρντ έμεινε, όπως αναμενόταν, στον πάγκο.

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης