Σάρλοτ Μπόμπκατς: Πέρασαν από Ορλάντο (video)

Χάρη σε μεγάλη εμφάνιση του Κέμπα Ουόλκερ, που αντιμετωπίζει ενοχλήσεις στον αστράγαλο, οι Σάρλοτ Μπόμπκατς κατέβαλαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 106-100 στο «Amway Center».

Χωρίς να απολέσουν το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, οι Μπόμπκατς, οι οποίοι έχασαν 24 από τα τελευταία 26 παιχνίδια τους, ανέβηκαν στο 10-29 και έριξαν τους εκπρόσωπους της Φλόριντα στο 14-25. Η εκτός έδρας νίκη, όμως, συνδυάστηκε με πρόωρη αποχώρηση του Τζέραλντ Χέντερσον (17 πόντους, 8/11 σουτ), καθώς χτύπησε στη μέση κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου. Από τους Μάτζικ τραυματίστηκε στο αριστερό γόνατο ο Τζαμίρ Νέλσον (22 πόντους, 8/17 σουτ), 58 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη μετά από βίαιο μαρκάρισμα του Μπρένταν Χέιγουοντ (8 πόντους 29:45).

Από την πλευρά του, ο Ουόλκερ «έβγαλε» το ματς χωρίς να είναι στο 100% και έφτασε στους 25 πόντους, στα 8 ριμπάουντ και στις 5 ασίστ. Επίσης, οι Χακίμ Ουαρίκ και Ραμόν Σέσιονς σημείωσαν από 15 πόντους. Στους 6 πόντους έμεινε ο Μπεν Γκόρντον και στους 3 ο Τζέφρι Τέιλορ, οι οποίοι θα ανέβουν στην ιεραρχία του Μάικ Ντάνλαπ, αν ο τραυματισμός του Χέντερσον αποδειχθεί σοβαρός. Σημειώνουμε πως οι «αγριόγατες» προηγήθηκαν με 57-45 στο ημίχρονο, αλλά οι Μάτζικ μείωσαν αρχικά σε 76-71 και στο τέλος σε 98-94, πριν παραδοθούν.

Εξαρχής ήταν εκτός ο Μπάιρον Μάλινς για τους φιλοξενούμενους, όπως οι Γκουστάβο Αγιόν, Αλ Χάρινγκτον και Χέντο Τούρκογλου για τους Μάτζικ. Πλέον ενδέχεται να προκύψει πρόβλημα με τον Νέλσον, που είναι ο φυσικός ηγέτης της ομάδας του Ζακ Βον. Στα του ματς, ο Άαρον Αφλάλο πέτυχε 23 πόντους, ο Τζέι Τζέι Ρέντικ 13, ο Νίκολα Βούτσεβιτς 11 και ο Άντριου Νίκολοσον 10. Στους 7 και στους 4 περιορίστηκαν οι Ντε Κουάν Τζόουνς και Γκλεν Ντέιβις, αν και ξεκίνησαν βασικοί.

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία στο 94'