Φίνιξ Σανς: Απρόσμενη… βόλτα στο Σικάγο (video)

Οι Φίνιξ Σανς θυμήθηκαν τον καλό εαυτό τους και πέτυχαν εύκολη νίκη με 97-81 σε βάρος των Σικάγο Μπουλς στο «United Center», η οποία διέκοψε αρνητικό σερί δώδεκα παιχνιδιών μακριά από την Αριζόνα.

Συγκεκριμένα οι «ήλιοι» πέτυχαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους από τις… 27 Νοεμβρίου. Το ημίχρονο έληξε 49-42, καθώς ο Μάικλ Μπίσλι σημείωσε 12 πόντους στα τελευταία 4 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Εντός του τρίτου 12λεπτου, η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους και οι Σανς προωθήθηκαν στο 13-26 χωρίς να απειληθούν στο ελάχιστο από τους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων» σε ολόκληρο το δεύτερο 24λπετο.

Μάλιστα δεν είχαν τον Τζάρεντ Ντάντλεϊ στη διάθεσή τους, καθώς ο 27χρονος γκαρντ/φόργουορντ αποκλείστηκε την ύστατη ώρα λόγω τραυματισμού στον δεξιό καρπό. Υποβλήθηκε ήδη σε σχετικές εξετάσεις, αλλά δεν καθορίστηκε συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα αποθεραπείας, κάτι που αναμένεται να συμβεί τις επόμενες ημέρες.

Ο Λουίς Σκόλα πέτυχε 22 πόντους με 9/15 σουτ, ενώ ο Μπίσλι έφτασε στους 20. Δεκατρείς πρόσφερε ο Σεμπάστιαν Τέλφερ και 11 ο Σάνον Μπράουν σαν αντικαταστάτης του Ντάντλεϊ στο βασικό σχήμα του Άλβιν Τζέντρι.

Για τους Μπουλς, οι Κάρλος Μπούζερ (15 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Γιοακίμ Νοά (10 πόντους, 13 ριμπάουντ) είχαν double-doubles, ενώ ο Λουόλ Ντενγκ και ο Τζίμι Μπάτλερ «έγραψαν» από 13 πόντους. Δώδεκα πέτυχε ο Ριπ Χάμιλτον με 6/9 σουτ σε 21 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Κερκ Χάινριχ έμεινε στον έναν πόντο σε 23 λεπτά, χωρίς να έχει ξεπεράσει τραυματισμό στον ώμο, που τον καθιστά αμφίβολο για το ματς (15/01, 03:00) με τους Ατλάντα Χοκς.

Τέλος σημειώνουμε πως οι Μπούζερ και Ντενγκ επιπλήχθηκαν με 2 από τις 4 τεχνικές ποινές των «ταύρων», οι οποίες βοήθησαν τους Σανς να κρατήσουν τη διαφορά. Οι άλλες χρεώθηκαν στον Τομ Θίμποντο και στον Νέιτ Ρόμπινσον (7 πόντους).

Δολοφονία Λυγγερίδη στου Ρέντη: Παραδόθηκε και συνελήφθη ένας ακόμα οπαδός
Κοντός: "Και 20.000 εισιτήρια να είχαμε θα τα είχαμε διαθέσει στον κόσμο μας"
Conference League: Ολοκληρώθηκε η πρώτη σύσκεψη για τον τελικό – «Αστακός» η OPAP Arena
Στέφανος Τσιτσιπάς: Προκρίθηκε στους «16» του Masters της Ρώμης - Τα highlights (videos)