Φιλαδέλφεια 76ερς: Ξέσπασμα Χολιντέι (video)

Πέρασε δύσκολες στιγμές, ειδικά μετά από εκπληκτική ενέργεια του Τζέιμς Χάρντεν, αλλά ο Τζρου Χολιντέι σημείωσε τριάντα πόντους και οδήγησε τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο 107-100 επί των Χιούστον Ρόκετς.

Προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τρίτο 12λεπτο και με 13 στο τέταρτο, αλλά το 89-76 των εκπρόσωπων της Φιλαδέλφειας έγινε 96-93. Ο Τζέιμς Χάρντεν ολοκλήρωσε το επιμέρους 17-7 με 6 συνεχόμενους πόντους, αλλά στη συνέχεια οι Τεξανοί αστόχησαν σε 8 συνεχόμενα σουτ και επέτρεψαν στους «σίξερς» να ξεφύγουν με 104-94. Δεν υπήρξε άλλη απειλή για τους 76ερς, οι οποίοι προωθήθηκαν στο 16-22 συνολικά. Ανέβηκαν επίσης στο 15-0 σε ματς, που ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με προβάδισμα στο σκορ.

Ο Χολιντέι έφτασε στους 30 πόντους με 11/22 σουτ, ενώ μοίρασε παράλληλα 9 ασίστ. Ακόμα, ο Θάντεους Γιανγκ πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέισον Ρίτσαρντσον σημείωσε 16 πόντους. Στους 12 σταμάτησε ο Έβαν Τέρνερ και στους 10 ο Σπένσερ Χάους για τους 76ερς, που ξεκίνησαν θετικά σειρά 13 παιχνιδιών, εκ των οποίων τα 12 θα διεξαχθούν στην Πενσιλβάνια.

Από τους Ρόκετς, ο Χάρντεν πέτυχε 29 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 6 ασίστ, αλλά οι Τεξανοί υποχώρησαν στο 21-17 με την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Ακόμα, ο Τσάντλερ Πάρσονς είχε 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Ομέρ Ασίκ 16 και 10, αντίστοιχα. Στους 7 πόντους με 2/13 σουτ περιορίστηκε ο Τζέρεμι Λιν. Τέλος, ο Κάρλος Ντελφίνο έφτασε στους 16 πόντους  με 4/7 τρίποντα.

Μπαρτσελόνα: Ανανέωσε μέχρι το 2027 ο Κουμπαρσί
Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)