Γιούτα Τζαζ: Μάθημα #2 στους Μάβερικς (video)

Είχαν το προβάδισμα για σημαντικό διάστημα της αναμέτρησης, αλλά οι Ντάλας Μάβερικς γνώρισαν την ήττα με 100-94 από τους Γιούτα Τζαζ στο «EnergySolutions Arena».

Αμφότερες οι ομάδες απέκτησαν πλεονεκτήματα, αλλά το τελευταίο καλό σερί άνηκε στους Τζαζ, που κέρδισαν τους Τεξανούς για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και ανέβηκαν στο 18-18. Από την πλευρά τους, οι Μάβερικς υποχώρησαν στο 13-22 με τη 12η ήττα τους στα τελευταία 14 παιχνίδια!

Το τέταρτο 12λεπτο ξεκίνησε με σκορ 80-74 υπέρ των «μαβς», που έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-10. Ωστόσο το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης χαρακτηρίστηκε από σκληρά μαρκαρίσματα, τα οποία ευνόησαν τους εκπρόσωπους του Σολτ Λέικ Σίτι. Ξεχώρισε μία τεχνική ποινή εναντίον του Έλτον Μπραντ, η οποία επέτρεψε στον Αλ Τζέφερσον να διαμορφώσει το 90-86 με 2/3 βολές. Στη συνέχεια, ο Ντιρκ Νοβίτσκι πραγματοποίησε επιθετικό φάουλ, ενώ είχε την ευκαιρία να μειώσει στους 2 πόντους, οπότε το ματς κρίθηκε με τις εύστοχες βολές των Τζαζ στο τελευταίο λεπτό.

Εν τέλει, ο Γκόρντον Χέιγουορντ και Αλέκ Μπαρκς πέτυχαν ατομικά ρεκόρ για το 2012-13 με 27 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Ακόμα, ο Τζέφερσον σημείωσε 15 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ ο Πολ Μίλσαπ είχε 14 και 9, αντίστοιχα. Ακολούθησε ο Ράντι Φόι με 10 πόντους. Σημειώνουμε επίσης πως ο Ενές Καντέρ ξεπέρασε τραυματισμό και πέτυχε 6 πόντους σε 15:21.

Από την πλευρά του, ο Νοβίτσκι έφτασε στους 20 πόντους, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός λίγες ώρες μετά από δηλώσεις περί… ανταλλαγής του. Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Κρις Κέιμαν, στους 13 ο Ο Τζέι Μέιο, ενώ ο Μπραντ και ο Ντάρεν Κόλισον «έγραψαν» από 11 πόντους. Ακόμα, οι Ροντρίγκ Μπομπουά (7 πόντους), Βινς Κάρτερ (7 πόντους) και Σον Μάριον (6 πόντους) σημείωσαν κρίσιμα καλάθια, αλλά εξαφανίστηκαν στην τέταρτη περίοδο.

Τέλος, το ESPN.com ανέφερε πως οι Μάβερικς θα αποκτήσουν τον Μάικ Τζέιμς με δεκαήμερο συμβόλαιο. Αν επιβεβαιωθεί το σενάριο, τότε ο έμπειρος πλέι-μέικερ θα φορέσει τη φανέλα 11ης διαφορετικής ομάδας του NBA.

Μίλτος Τεντόγλου: «Είμαι σαν πεθαμένος» - Αποκάλυψε τον λόγο που δεν χαμογελάει μετά τους αγώνες
Πάλη: Ολα έτοιμα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U15
Ιστιοπλοΐα: Φινάλε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 470 Mixed
Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι «αγκάλιασε» τον τίτλο - Στο Champions League η Άστον Βίλα