Νιου Ορλίνς Χόρνετς: Ταπείνωσαν τους Σπερς (video)

Άλλη… ομάδα είναι οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς με τον Έρικ Γκόρντον υγιή, κάτι που αποδείχθηκε με το 95-88 των «σφηκών» σε βάρος των Σαν Αντόνιο Σπερς στο «New Orleans Arena».

Έχασε τους δύο πρώτους μήνες της τρέχουσας σεζόν και αγωνίστηκε μόλις σε 19 ματς της περσινής, αλλά ο Γκόρντον παρουσίασε  πτυχές των ικανοτήτων του κόντρα στους Σπερς. Στο πρώτο ημίχρονο περιορίστηκε στα 3/11 σουτ, αλλά στο τέταρτο 12λεπτο πέτυχε 12 από 24 πόντους του και χάρισε τη νίκη στις «σφήκες» έχοντας σημαντική βοήθεια από τον φορμαρισμένο Γκρέιβις Βάσκεθ (14 πόντους, 11 ασίστ).

Έτσι οι ουραγοί της Δύσης ανέβηκαν στο 9-25 και συμπλήρωσαν σερί δύο νικών. Είχαν, άλλωστε, το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και έφτασαν στο καταλυτικό 90-79, 2:35 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Εν τέλει κράτησαν την τρίτη καλύτερη επίθεση του NBA στους 88 πόντους παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η οποία εκνεύρισε, μεταξύ άλλων, τους έμπειρους Τεξανούς. Ακόμα, ο Άντονι Ντέιβις πρόσφερε 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ράιαν Άντερσον 13 πόντους και ο Αλ Φαρούκ Αμινού (4 πόντους) 10 ριμπάουντ.

Για τους Σπερς, που έπεσαν στο 27-10, διακρίθηκε ο Μανού Τζινόμπιλι με 21 πόντους, ενώ ο Τόνι Πάρκερ έφτασε στους 16 και ο Τιμ Ντάνκαν στους 13. Με 0/5 σουτ έμεινε… άποντος ο Ντάνι Γκριν, ενώ ο Στέφεν Τζάκσον επέστρεψε στα παρκέ με 6 πόντους (2/6 σουτ) σε 18 λεπτά. Τέλος, ο Καούχι Λέοναρντ διατήρησε θέση στην πεντάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς και «έγραψε» 10 πόντους.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες