Μπόστον Σέλτικς: Ανατροπή 19 πόντων στην Τζόρτζια (videos)

Με προβληματικό Τζος Σμιθ, οι Ατλάντα Χοκς κατάφεραν να προηγηθούν με 19 πόντους, αλλά οι Μπόστον Σέλτικς πέρασαν με 89-81 από το «Philips Arena» χάρη σε triple-double του Ραζόν Ρόντο.

Συγκεκριμένα, ο 26χρονος πλέι-μέικερ πέτυχε το 25ο triple-double της καριέρας του με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Ωστόσο, οι 17 πόντοι του Πολ Πιρς στο τρίτο 12λεπτο αποτέλεσαν τη διαφορά των δύο συλλόγων. Άλλωστε τα «γεράκια» είχαν μόλις… 9 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο με 22% στα σουτ εντός παιδιάς και 7 λάθη. Επίσης, οι Σέλτικς μάζεψαν 17 ριμπάουντ έναντι 7 στα 12 συγκεκριμένα λεπτά! Έτσι ανατράπηκε το αρχικό +19, καθώς το σκορ έγινε 71-62 στο τέλος του 12λεπτου.

Εν τέλει, ο Πιρς συμπλήρωσε 26 πόντους με 8/20 σουτ, ενώ ο Κέβιν Γκαρνέτ πέτυχε 14 και ο Μπράντον Μπας 10. Ακόμα, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ έφτασε στους 8 πόντους και στα 9 ριμπάουντ, ενώ οι «κέλτες» προωθήθηκαν στο 16-17. Αντίθετα, οι εκπρόσωποι της Τζόρτζια έπεσαν στο 20-12.

Πάντως, ο Λου Ουίλιαμς σημείωσε 28 πόντους (5/8 τρίποντα), εκ των οποίων τα 21 καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Από την πλευρά του, ο Τζεφ Τιγκ είχε 13 στο πρώτο 24λεπτο, αλλά μόλις 4 στο δεύτερο. Τρία τρίποντα και 9 πόντους «έγραψε» ο Κάιλ Κόρβερ, που αποβλήθηκε λόγω φάουλ για πρώτη φορά στην καριέρα του. Μάλιστα ο πρόωρος αγωνιστικός παραγκωνισμός του άνοιξε τον δρόμο της ανατροπής για τους Σέλτικς.

Θυμίζουμε πως οι Ντέβιν Χάρις, Άντονι Μόροου και Ζοάν Πετρό είναι εκτός λόγω τραυματισμού. Επίσης, οι Τζος Σμιθ (12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4/18 σουτ) και Αλ Χόρφορντ (6 πόντους, 2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ) αγωνίζονται με μικροτραυματισμό, οπότε υπάρχουν ελαφρυντικά για το σερί δύο ηττών των Χοκς.

Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός