Λος Άντζελες Κλίπερς: Επιβολή του νέου… νόμου της πόλης (videos)

Ένα λεπτό πριν από τη λήξη, οι Λος Άντζελες Λέικερς μείωσαν στους δύο πόντους, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα μe 107-102 από τους Λος Άντζελες Κλίπερς στο «Staples Center».

Αν και βρέθηκαν πίσω με 19 πόντους στο τέταρτο 12λεπτο, οι «λιμνάνθρωποι» μείωσαν σε 99-97. Μάλιστα διεκδίκησαν τη νίκη στο τελευταίο λεπτό, τουλάχιστον μέχρι ο κορυφαίος των Κλίπερς, Κρις Πολ, πετύχει δίποντο υπό την πίεση του Κόμπι Μπράιαντ, 19 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, και διαμορφώσει το 103-97. Μάλιστα ο 27χρονος πλέι-μέικερ πέτυχε και τους οκτώ πόντους της ομάδας του μετά το 99-97, καθώς συνδύασε το παραπάνω καλάθι με 6/6 βολές!

Συνολικά ο Πολ «έγραψε» 30 πόντους, ενώ μοίρασε 13 ασίστ και μάζεψε 6 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Μπλέικ Γκρίφιν με 24 πόντους (9/16 σουτ), ενώ ο Ουιλ Γκριν σημείωσε 10. Εννέα πόντους και 6 ριμπάουντ κατέγραψε ο πρώην παίκτης των Λέικερς, Λαμάρ Όντομ. Εν τέλει, οι Κλίπερς ανέβηκαν στο 26-8, παρά τις απουσίες των Τζαμάλ Κρόφορντ, Τσόνσι Μπίλαπς, Γκραντ Χιλ και Τρέι Τόπκινς. Σημειώνουμε πως ο Καρόν Μπάτλερ επέστρεψε, όπως αναμενόταν, αλλά έμεινε στους 5 πόντους με 1/4 σουτ.

Πάντως, οι Κλίπερς διατήρησαν προβάδισμα από την αρχή μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. Ειδικότερα, το ημίχρονο έληξε 61-51, καθώς οι Λέικερς αντέδρασαν απέναντι στο γρήγορο +18 των αντιπάλων, χωρίς ωστόσο να μειώσουν κάτω από το -4. Εν τέλει υποχώρησαν στο 15-17 με τη δεύτερη φετινή ήττα τους από τους πρωτοπόρους της Pacific.

Ο «Μπλακ Μάμπα» έφτασε στους 38 πόντους με 15/25 σουτ, ενώ ο Ντουάιτ Χάουαρντ πέτυχε 21 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ, πριν αποβληθεί με 6 φάουλ. Έξι φάουλ συμπλήρωσε και ο Μέτα Ουόρλντ Πις (2 πόντους, 1/6 σουτ), ο οποίος γύρισε στην πεντάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «λιμνάνθρωποι» περιορίστηκαν στα 6/25 τρίποντα, με τα 2/8 του Τζόντι Μικς, που πέτυχε 14 πόντους, να ξεχωρίζουν. Δεκατρείς πόντους πρόσφερε ο Τζόρνταν Χιλ, αλλά αποχώρησε πρόωρα λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο. Από την πλευρά του, ο Στιβ Νας είχε 12 πόντους με 3/4 τρίποντα και 10 ασίστ, ενώ ο Πάου Γκασόλ… εξαφανίστηκε με 2 πόντους και 1/6 σουτ.