Μποστον Σέλτικς: Νίκη με αποβολή Γκαρνέτ (videos)

Οι Μπόστον Σέλτικς απέσπασαν διαφορά ασφαλείας από το δεύτερο 12λεπτο και ξεπέρασαν τα νεύρα του Κέβιν Γκαρνέτ, ώστε να επιβληθούν με 94-75 των Ιντιάνα Πέισερς στο «TD Garden».

Μάλιστα, ο Γκαρνέτ πέτυχε 18 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και περιέλουσε φιλάθλους με μπύρα, όπως μαρτυρά η κεντρική φωτογραφία, πριν χτυπήσει τον Τάιλερ Χάνσμπροου στο πρόσωπο και πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια. Επίσης ξεκίνησε το ματς σαν βασικός σέντερ, καθώς ο Μπράντον Μπας (4 πόντους, 1/5 σουτ) επέστρεψε στην πεντάδα και ο Τζέισον Κόλινς (1 πόντο, 15:23) σε ρόλο αναπληρωματικού.

Γενικά η βραδιά αποδείχθηκε εύκολη για τους «κέλτες», που ξέφυγαν με σερί 11-0 σε διάστημα 1:25 εντός της δεύτερης περιόδου. Άλλωστε ακολούθησαν +12 στο ημίχρονο, +19 στο τρίτο 12λεπτο και +20 στο τέταρτο. Εν ολίγοις η αποβολή καταγράφηκε, όταν οι Σέλτικς είχαν ανέβει ήδη στο 15-17.

Πλην του Γκαρνέτ, ο Ραζόν Ρόντο έφτασε επίσης στους 18 πόντους με 9/14 σουτ, ενώ μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ, αν και αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στη γάμπα. Επίσης, ο Πολ Πιρς και ο Κόρντνεϊ Λι πρόσθεσαν από 13 πόντους, ενώ ο Έιβερι Μπράντλι είχε 6 με 3/11 σουτ σε 22 λεπτά. Από την πλευρά του, ο Τζάρεντ Σάλιντζερ «έγραψε» 7 πόντους και 10 ριμπάουντ, πριν συμπληρώσει 6 φάουλ.

Από τους Πέισερς, οι οποίοι έπεσαν στο 19-14, διακρίθηκε ο Τάιλερ Χάνσμπροου με 19 πόντους (7/11 σουτ). Πάντως, ο Τζορτζ Χιλ παρέμεινε στο απουσιολόγιο του Φρανκ Βόγκελ μαζί με τους Σαμ Γιανγκ και Ντάνι Γκρέιντζερ, καθώς δεν ξεπέρασε ενοχλήσεις στη βουβωνική χώρα. Μοιραία αποκλείστηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αν και η παρουσία του στο κλειστό της Μασαχουσέτης είχε θεωρηθεί δεδομένη.

Αντίθετα, ο Λανς Στέφενσον (5 πόντους) αγωνίστηκε, αλλά πανηγύρισε το μοναδικό τρίποντό του με επιδεικτικό τρόπο και χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Σε… ρηχά νερά κινήθηκαν οι Ντέιβιντ Ουέστ με 4/18 σουτ, 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και Πολ Τζορτζ με 9 πόντους (4/18 σουτ) και 7 ριμπάουντ. Ο Ρόι Χίμπερτ πέτυχε 7 πόντους συν 10 ριμπάουντ και ο Ντι Τζέι Όγκουστιν 6 πόντους αντικαθιστώντας τον Χιλ στο βασικό σχήμα.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»