Ντιτρόιτ Πίστονς: Παραλίγο… ατύχημα (video)

Έφτασαν στο +19, αλλά οι Ντιτρόιτ Πίστονς χρειάστηκαν… βίντεο, ώστε να μετατραπεί τρίποντο του Αλ Χόρφορντ σε δίποντο και να κερδίσουν με 85-84 τους Ατλάντα Χοκς στο «Palace».

Εκμεταλλευόμενοι τις πολλές απουσίες των αντιπάλων, οι Πίστονς ξέφυγαν με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και με 19 στο δεύτερο. Ειδικότερα, το 48λεπτο έληξε 51-36, ενώ το σκορ ήταν 83-66, επτά λεπτά πριν από τη λήξη. Ακολούθησε, όμως, σερί 16-0 των Χοκς, που διαμόρφωσε το 83-82, 3:13 πριν από το τέλος της αναμέτρησης! Τότε ο Ρόντνι Στάκι, που ξεπέρασε τραυματισμό στον αστράγαλο και επανεμφανίστηκε μετά από απουσία τριών αγώνων, διαμόρφωσε το 85-82, ενώ ένα καλάθι του Χόρφορντ σημείωσε αρχικά το 85-85, αλλά μετά από εξέταση βίντεο το τρίποντο του Δομινικανού φόργουορντ/σέντερ έγινε δίποντο, μόλις πέντε δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη!

Έτσι τα «πιστόνια» προωθήθηκαν στο 13-22 με την τέταρτη διαδοχική νίκη τους και την έκτη στα τελευταία επτά παιχνίδια. Κόντρα στους Σάρλοτ Μπόμπκατς (07/01, 02:30), μάλιστα, έχουν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν χωρίς ήττα πενταπλή σειρά εντός έδρας αγώνων! Στην προκειμένη ξεχώρισε ο Όστιν Ντέι με 20 πόντους, ενώ ο Γκρεγκ Μονρό πέτυχε 18. Επίσης, ο αναπληρωματικός σέντερ, Αντρέ Ντράμοντ, είχε 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και σημείωσε μπλοκ σε βάρος του Λου Ουίλιαμς στην τελευταία επίθεση των εκπρόσωπων της Τζιόρτζια. Στους 10 σταμάτησαν οι Στάκι και Τζέισον Μαξίελ, ενώ ο Μπράντον Νάιτ έμεινε στους 8 επηρεασμένος από ενοχλήσεις στο πόδι.

Από την άλλη, ο Τζος Σμιθ «έγραψε» 20 πόντους και ο Ουίλιαμς 17, ενώ ο Χόρφορντ πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 15 ριμπάουντ. Στους 10 περιορίστηκε ο Κάιλ Κόρβερ με 3/9 τρίποντα και στους 5 ο Τζεφ Τιγκ σαν βασικός πλέι-μέικερ. Οι πέντε συγκεκριμένοι παίκτες αποτέλεσαν την πεντάδα του Λάρι Ντρου, καθώς οι Ντε Σόουν Στίβενσον, Άντονι Μόροου και Ντέβιν Χάρις ήταν ανάμεσα στους απουσιάζοντες. Με την ήττα στο Μίσιγκαν, τα «γεράκια» υποχώρησαν στο 20-11.

Premier League: Διαιτητής με κάμερα στο Κρίσταλ Πάλας-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!
Ως πότε μπορούν να κάνουν διακοπές όσοι πήραν επιταγές κοινωνικού τουρισμού για το 2023
Premier League: Συνέχεια στο… μαρτύριο της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
Serie A: Βήμα Champions League η Αταλάντα