Σακραμέντο Κινγκς: Ξεσήκωσε το Τορόντο ο Κάζινς (video)

Με 31 πόντους και 20 ριμπάουντ του Ντε Μάρκους Κάζινς, οι Σακραμέντο Κινγκς πέρασαν με 105-96 από το «Air Canada Centre» των Τορόντο Ράπτορς έχοντας διαφορά ασφαλείας για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Μονάχα στο πρώτο 24λεπτο ήταν ανταγωνιστικοί οι «πτερόσαυροι». Άλλωστε οι Κινγκς ξέφυγαν με 82-63 στο τέλος της τρίτης περιόδου, στην οποία οι Ράπτορς πέτυχαν μόλις 10 πόντους. Η διαφορά έφτασε στο +22, αλλά ο μοναδικός καναδικός σύλλογος του NBA στους 13, πριν υποκύψει στην ήττα. Μοιραία οι εκπρόσωποι του Τορόντο υποχώρησαν στο 12-21, ενώ ο σύλλογος της Καλιφόρνια συμπλήρωσε σερί δύο νικών και ανέβηκε στο 13-20.

Μάλιστα απουσίασαν οι Ταϊρίκ Έβανς και Μάρκους Θόρντον. Ο μεν έχασε το 14ο από τα 18 τελευταία παιχνίδια λόγω τραυματισμού στο αριστερό γόνατο, αλλά ενσωματώθηκε με την αποστολή πριν από το ματς και αναμένεται να επιστρέψει εντός της επερχόμενης σειράς πέντε εντός έδρας αγώνων. Από την πλευρά του, ο Θόρντον θα μείνει έξω για δύο με τρεις ακόμα ημέρες εξαιτίας ενοχλήσεων στον αριστερό αστράγαλο σύμφωνα με τις τωρινές ενδείξεις.

Διαθέσιμος, όμως, ήταν ο ισοπεδωτικός Κάζινς, που είχε 11/18 σουτ και 9/12 βολές. Επίσης ισοφάρισε ρεκόρ καριέρας με τα 20 ριμπάουντ, τα οποία συγκέντρωσε. Παράλληλα κατέγραψε double-double για πέμπτο συνεχόμενο ματς! Ακόμα, ο Τζον Σάλμονς συμπλήρωσε 20 πόντους με 8 στο τέταρτο 12λεπτο. Δεκατέσσερις πρόσφερε ο Τζέισον Τόμπσον και 11 ο Αϊσάια Τόμας. Την πεντάδα συμπλήρωσε ο Φραντσίσκο Γκαρσία, που περιορίστηκε στους 3 πόντους με 1/7 σουτ.

Από τους Ράπτορς απουσίασαν οι Λίνας Κλέιζα, Αντρέα Μπαρνιάνι και Γιόνας Βαλαντσίουνας. Από τους υγιείς διακρίθηκαν οι Κάιλ Λόουρι με 24 πόντους και Άλαν Άντερσον με 20, οι οποίοι δεν ήταν ανάμεσα στις βασικές επιλογές του Ντουέιν Κέισι. Double-double σημείωσε ο φορμαρισμένος Εντ Ντέιβις με 11 πόντους (4/10 σουτ) και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν έμεινε στους 14 πόντους και Χοσέ Καλντερόν στους 13. Αξίζει να προστεθεί πως ο Αμίρ Τζόνσον αποβλήθηκε με 6 φάουλ σε 9 λεπτά χωρίς να σκοράρει, ενώ οι Ράπτορς είχαν 38.0% στα σουτ εντός παιδιάς και 67.6% στις βολές, οπότε η ήττα ήλθε φυσιολογικά.

Super League LIVE: Άρης – ΠΑΟΚ, ΑΕΚ – Λαμία, Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός | Κρίνεται ο πρωταθλητής!
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Με Γερεμέγεφ οι «πράσινοι», με Καρβάλιο οι Πειραιώτες - Οι δύο ενδεκάδες
AEK: Με βασικό τον Λιούμπισιτς στο τελευταίο ματς της σεζόν
Άρης - ΠΑΟΚ, Μάρτιν Μοντόγια: «Θέλουμε 100% τη νίκη, θα τους δυσκολέψουμε τη ζωή»