Σαν Αντόνιο Σπερς: «Εξαφάνισαν» τους Μπρούκλιν Νετς (video)

Οι Σαν Αντόνιο Σπερς κράτησαν τους Μπρούκλιν Νετς στους πέντε πόντους στην τρίτη περίοδο κι έφθασαν στη νίκη με το εντυπωσιακό 103-73.

Απολαυστικά ήταν τα «σπιρούνια» στο τρίτο δωδεκάλεπτο, «καθαρίζοντας» επί της ουσίας τη νίκη στο «AT&T Center», έκτη διαδοχική, για το 25-8. Πέτυχαν 30 πόντους, δέχθηκαν μόλις πέντε και έφθασαν σε θρίαμβο επί των Νεοϋορκέζων που έμειναν στο 16-15. Έξι παίκτες τους είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με κορυφαίο όλων τον Τόνι Πάρκερ που σταμάτησε στους 20, ενώ είχε και έξι ασίστ. Έμεινε στο παρκέ την περισσότερη ώρα από κάθε άλλον συμπαίκτη του: 25.49 λεπτά! Άλλους 15 πόντους, συν τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, συνείσφερε ο Τιμ Ντάνκαν. Δεν αγωνίστηκε, για έκτο διαδοχικό ματς, ο Γκάρι Νιλ.

Οι Νετς, που έχουν να κερδίσουν στο Σαν Αντόνιο από το μακρινό 2002 έχοντας υποστεί από τότε 11 διαδοχικές ήττες, είχαν εφτά λάθη μόνο στην τρίτη περίοδο. Είχαν, επίσης, 2/20 σουτ εντός παιδιάς, αλλά γλίτωσαν την κατάρριψη του χειρότερου ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία περίοδο, που κρατούν οι Ντένβερ Νάγκετς από τις 27 Νοεμβρίου του 2002 με τρεις πόντους. Τελείωσαν με ποσοστό ευστοχίας 37% στα σουτ εντός παιδιάς και μόλις 23% στα τρίποντα, με πρώτο σκόρερ τους το Μαρσόν Μπρουκς που έβαλε 16 πόντους σε 19’. Ο Τζέραλντ Ουάλας έχασε το όγδοο διαδοχικό παιχνίδι του, εξαιτίας τραυματισμού.

Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν
Το «El Clasico» Άρης – ΠΑΟΚ κρίνει το πρωτάθλημα και είναι στη Nova!
Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ