Ντένβερ Νάγκετς: Γκαλινάρι από το… φεγγάρι (videos)

Με εξωπραγματικό Ντανίλο Γκαλινάρι, οι Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού κατέβαλαν με 106-85 τους Ντάλας Μάβερικς στο «American Airlines Center».

Ο Ιταλός φόργουορντ είχε 7/11 τρίποντα και σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 39 πόντους, οπότε η πρώτη φετινή παρουσία του Ντιρκ Νοβίτσκι στο Ντάλας συνδυάστηκε με ήττα. Μάλιστα οι «μαβς» συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικές και υποχώρησαν στο 12-18, αν και διατήρησαν επαφή με το σκορ μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο, ο Γκαλινάρι διαμόρφωσε το 58-47 με 8 συνεχόμενους πόντους στο τέλος του πρώτου 24λεπτου και στο ξεκίνημα του δεύτερου. Άλλωστε ο 24χρονος σμολ φόργουορντ ουδέποτε απώλεσε την επαφή με το αντίπαλο καλάθι πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνισή του σε επίπεδο «μαγικού» κόσμου. Παράλληλα, η ομάδα του Τζορτζ Καρλ, που δεν απειλήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, ανέβηκε στο 17-14.

Ακόμα, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα σημείωσε 20 πόντους, ενώ οι Αντρέ Μίλερ, Τάι Λόουσον και Κένεθ Φαρίντ είχαν από 11. Ο τελευταίος, μάλιστα, μάζεψε 19 από τα 60 ριμπάουντ των εκπρόσωπων του Κολοράντο έχοντας από μόνος του περισσότερα «σκουπίδια» από τους… Μάβερικς στο πρώτο 12λεπτο! Από την πλευρά του, ο Κουφός πέτυχε 6 πόντους (3/6 σουτ) και συγκέντρωσε 8 ριμπάουντ.

Ο Νοβίτσκι έφτασε στους 5 πόντους με 2/10 σουτ όντας εκ νέου αναπληρωματικός του Ρικ Καρλάιλ. Στους 15 έφτασε ο Ο Τζέι Μέιο, στους 12 ο Κρις Κέιμαν, ενώ οι Ντάρεν Κόλισον, Βινς Κάρτερ και Μπράνταν Ράιτ «έγραψαν» από 10.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague