Σαν Αντόνιο Σπερς: Πήραν τη «μάχη» του Τέξας (video)

Οι Χιούστον Ρόκετς διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι το τρίτο 12λεπτο, αλλά οι Σαν Αντόνιο Σπερς ήταν περισσότερο εύστοχοι στο ντέρμπι και κέρδισαν με 122-116 στο «AT&T Center».

Μετά το σερί πέντε νικών των Τορόντο Ράπτορς, οι Σπερς έσπασαν αντίστοιχη πεντάδα των «ρουκετών». Επέτρεψαν, μάλιστα, στους αντιπάλους να ευστοχήσουν σε 55% από τα σουτ εντός παιδιάς στα τρία πρώτα 12λεπτα, αλλά ανέβασαν την απόδοσή τους στο τέταρτο 12λεπτο και έφτασαν στο +19. Απαιτήθηκαν έντονες φωνές του Γκρεγκ Πόποβιτς στους παίκτες του, ώστε να επιτευχθεί η προσαρμογή στην επίθεση των εκπρόσωπων του Χιούστον και το… πέμπτο φάουλ του Τζέιμς Χάρντεν.

Παράλληλα οι Τόνι Πάρκερ (31 πόντους, 10 ασίστ), Τιμ Ντάνκαν (30 πόντους) και Μανού Τζινόμπιλι (23 πόντους, 5/9 τρίποντα) πέτυχαν μαζί 84 πόντους. Σε συνδρομή με τους 17 του Ντάνι Γκριν, τα «σπιρούνια» προωθήθηκαν στο 23-8 με την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους, χωρίς να απειληθούν στα τελευταία λεπτά.

Από την άλλη, ο Χάρντεν έφτασε στους 33 πόντους με 10/22 σουτ, ενώ μοίρασε 7 ασίστ και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Η περιθωριοποίησή του, όμως, στοίχισε στον Κέβιν Μακ Χέιλ και στους Ρόκετς, που υποχώρησαν στο 16-13, αν και ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 34/54 δίποντα και 11/32 τρίποντα. Ακόμα, ο Τσάντλερ Πάρσονς σημείωσε 24 πόντους, ο Τζέρεμι Λιν 21 και ο Τόνεϊ Ντάγκλας 14.

Στα πιτς έμεινε για έβδομο διαδοχικό ματς ο Πατ Πάτερσον λόγω τραυματισμού στο δεξί πόδι. Επίσης, ο Τέρενς Τζόουνς υποβιβάστηκε στους Ρίο Γκράντε Βάλεϊ Βάιπερς, οπότε δεν ήταν διαθέσιμος.