Ατλάντα Χοκς: Δραπέτευσαν με 9-0 (video)

Προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά οι Ατλάντα Χοκς πέτυχαν τους εννέα τελευταίους πόντους του αγώνα, ώστε να επιβληθούν με 102-94 των Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «Quicken Loans Arena».

Το 24λεπτο έληξε με 55-54 υπέρ των φιλοξενουμένων, καθώς οι Καβαλίερς ξεπέρασαν πρόωρη αποχώρηση του Ντάνιελ Γκίμπσον (2 πόντους, 6:02) λόγω χτυπήματος στο κεφάλι και μείωσαν τη διαφορά, που είχε φτάσει ήδη στους 11 πόντους. Τα «γεράκια» ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 14-3 και επανέκτησαν τον έλεγχο, αλλά βρέθηκαν πίσω με 94-93, πριν ολοκληρώσουν το παιχνίδι με σερί 9-0 χάρη σε δίποντο του Τζεφ Τιγκ, δύο βολές του Αλ Χόρφορντ (14 πόντους, 11 ριμπάουντ) και τρίποντο του Κάιλ Κόρβερ (11 πόντους) στα τελευταία τρία λεπτά του παιχνιδιού. Έτσι οι Χοκς προωθήθηκαν στο 18-9.

Πλην του νικητήριου καλαθιού, ο Τιγκ σημείωσε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους (11/19 σουτ). Επίσης μοίρασε 8 ασίστ. Ακολούθησαν οι Λου Ουίλιαμς με 16 πόντους και Άντονι Τόλιβερ με 13, εκ των οποίων οι 11 καταγράφηκαν στο δεύτερο 12λεπτο. Αντίθετα, ο Τζος Σμιθ έμεινε στους 7 πόντους με 2/12 σουτ, ενώ ο Άντονι Μόροου (0 πόντους, 6:58) δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο 24λεπτο εξαιτίας μυϊκού τραυματισμού.

Από την άλλη διακρίθηκε ο Κάιρι Έρβινγκ με 28 πόντους (12/20 σουτ), ενώ ο Ντίον Ουέιτερς έφτασε στους 18 με 7/21 σουτ. Ο Τριστάν Τόμπσον απώλεσε σερί double-doubke, αφού περιορίστηκε στους 8 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Τάιλερ Ζέλερ σημείωσε 12 πόντους. Από 10 πρόσφεραν οι Σι Τζέι Μάιλς και Αλόνζο Γκι, αλλά η ομάδα του Μπάιρον Σκοτ απώλεσε σερί δύο νικών  και υποχώρησε στο 7-24. Θυμίζουμε πως απουσίασε ο Άντερσον Βαρεχάο, που ισχυρίστηκε ότι νιώθει καλύτερα στο περιθώριο της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι