Λος Άντζελες Κλίπερς: Διέλυσαν και τους Νάγκετς (videos)

Ο Κώστας Κουφός ήταν για μία ακόμα φορά εξαιρετικός, αλλά οι Λος Άντζελες Κλίπερς… ισοπέδωσαν και τα Χριστούγεννα, καθώς συνέτριψαν με 112-100 τους Ντένβερ Νάγκετς στο «Staples Center».

Έμειναν κοντά στο σκορ και πήραν αρκετές φορές το προβάδισμα στο πρώτο 12λεπτο, αλλά οι «σβώλοι» παραδόθηκαν στις ορέξεις των αντιπάλων από τη δεύτερη περίοδο. Το ημίχρονο έληξε 67-48 με αρκετές θεαματικές ενέργειες των Κλίπερς, οι οποίες πολλαπλασιάστηκαν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Εν τέλει, οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» συμπλήρωσαν σερί 14 νικών, προωθήθηκαν στο 22-6 και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της συνολικής κατάταξης του NBA.

Οι αναπληρωματικοί του Βίνι Ντελ Νέγκρο άλλαξαν την εικόνα του αγώνα, κυρίως στο επιμέρους 42-22 του δεύτερου 12λεπτου, όπως πιστοποιούν οι 22 πόντοι του Τζαμάλ Κρόφορντ και οι 20 του Ματ Μπαρνς. Ακόμα, ο Κρις Πολ πρόσφερε 14 πόντους και 8 ασίστ, ο Μπλέικ Γκρίφιν 13 πόντους, ο Έρικ Μπλέντσο 12 πόντους και ο Ουίλι Γκριν 11.

Από την πλευρά του, ο Κουφός πέτυχε 16 πόντους με 8/8 σουτ, ενώ δεν παρέλειψε να μαζέψει 10 ριμπάουντ. Ο Έλληνας διεθνής άγγιξε το τέλειο επιθετικά και αμυντικά, αλλά δεν απέτρεψε την υποχώρηση των Νάγκετς στο 15-14 στο… 20ό φετινό εκτός έδρας ματς του συλλόγου του Ντένβερ. Δεκαέξι πόντους σημείωσε και ο Τζόρνταν Χάμιλτον, ενώ ο Τάι Λόουσον είχε 15. Στους 9 πόντους περιορίστηκε ο Αντρέ Ιγκουοντάλα και στους 7 ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 1/10 σουτ.

Αν και η ομάδα του Τζορτζ Καρλ κατέγραψε 40/80 στα σουτ εντός παιδιάς (50%), αλλά δεν μείωσε παρακάτω από τους 9 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο εκμεταλλεύτηκαν προσωρινό… φρενάρισμα των Κλίπερς, που απάντησαν με 7-0 και έφτασαν πάλι στο +21, χωρίς να πιεστούν.

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)