Μαϊάμι Χιτ: Τη γλίτωσαν στην επανάληψη του τελικού (videos)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ είχαν δύο ευκαιρίες για ισοφάριση στην τελευταία επίθεσή τους, αλλά οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν με 103-97 στο «AmericanAirlines Arena».

Με το σκορ στο 100-97, ο Κέβιν Ντουράντ αστόχησε σε τρίποντο υπό ασφυκτική πίεση, αλλά ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πήρε επιθετικό ριμπάουντ και προσπάθησε για το 100-100 στο τελευταίο δευτερόλεπτο του παιχνιδιού. Ο 24χρονος πλέι-μέικερ αστόχησε, αλλά ζήτησε φάουλ με έντονες διαμαρτυρίες, οι οποίες προκάλεσαν την πέμπτη τεχνική ποινή της αναμέτρησης και τη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος υπέρ των πρωταθλητών NBA.

Με τη νίκη τους στη Χριστουγεννιάτικη επανάληψη του περσινού τελικού των playoffs, οι Χιτ προωθήθηκαν στο 19-6 και συμπλήρωσαν πεντάδα διαδοχικών επιτυχιών. Ο Λεμπρόν Τζέιμς επέκτεινε το σερί «20άρων» στα 30 ματς με 29 πόντους, ενώ χρεώθηκε τα τρία πρώτα φάουλ μετά από επτά «καθαρά» παιχνίδια. Παράλληλα μοίρασε 9 ασίστ και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Ακόμα, ο Ντουέιν Ουέιντ έφτασε στους 21 πόντους, αν και αντιμετώπισε μικροτραυματισμό στο αριστερό πόδι. Από την πλευρά του, ο Κρις Μπος ξεπέρασε ίωση, που προκάλεσε απουσία από ένα ματς, και συμπλήρωσε 16 πόντους σημειώνοντας το 98-95, 25.5 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα. Επίσης, ο Μάριο Τσάλμερς πρόσφερε 20 πόντους, ενώ ο Μάικ Μίλερ (6 πόντους) έγινε ο 48ος NBAer, ο οποίος συμπλήρωσε 10,000 πόντους στην καριέρα του!

Την ίδια ώρα, οι «βροντές» υποχώρησαν στο 21-6 με την έκτη συνεχόμενη ήττα από τους Χιτ. Προβάδισμα πήραν αποκλειστικά στο τρίτο 12λεπτο, με χαρακτηριστικότερη σχετική περίπτωση το 65-61 στα μέσα της περιόδου, αλλά ουδέποτε έμειναν εκτός της διεκδίκησης της νίκης, αν και οι αντίπαλοί τους είχαν 100% (σ.σ. 19/19) στις βολές. Δεκαπέντε πόντους είχε ο Κέβιν Μάρτιν, που απουσίασε λόγω τραυματισμού από το τελευταίο ματς των πρωταθλητών Δύσης.

Πάντως, ο Ουέστμπρουκ αναδείχθηκε «μορφή» της αναμέτρησης, αν και οι 21 πόντοι και τα 11 ριμπάουντ του υστέρησαν παραγωγικά των 33 πόντων του Ντουράντ. Άλλωστε παραλίγο να προκαλέσει γενική σύρραξη στο παρκέ, όταν τα «έβαλε» με τον Σέιν Μπατίερ μετά από αντιαθλητικό φάουλ στο ξεκίνημα του τέταρτου 12λεπτου. Ανακατεύτηκαν επίσης οι Σερζ Ιμπάκα και Ντουέιν Ουέιντ, οι οποίοι επιπλήχθηκαν με τεχνικές ποινές. Αντίστοιχες ποινές χρεώθηκαν στους Ντουράντ και Τζέιμς κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Ολυμπιακός: Χωρίς Παπανικολάου κόντρα στην Μπαρτσελόνα - Ταξίδεψε στην Ισπανία ο Ουόκαπ
Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR