Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: Στα πέντε το σερί (videos)

Έχασαν από νωρίς τον Ουες Μάθιους, αλλά οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς πραγματοποίησαν καλό «φίνις» και κέρδισαν με 96-93 τους Φίνιξ Σανς στο «Rose Garden».

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν αρκετές φορές το προβάδισμα με πολλά καλά σερί. Το ίδιο συνέβη και στο τέταρτο 12λεπτο, στο οποίο αποσπάστηκαν αρχικά οι «ήλιοι», αλλά οι Μπλέιζερς βρέθηκαν στο +7, 4:04 πριν από τη λήξη. Η διαφορά έπεσε πάλι στους 3 πόντους, αλλά ένα κρίσιμο δίποντο του Ντάμιαν Λίλαρντ εντός του τελευταίου λεπτού συνδυάστηκε με άστοχο τρίποντο του Γκόραν Ντράγκιτς (10 πόντους) και έφερε την απόσταση των δύο ομάδων σε επίπεδο ασφαλείας.

Συνολικά ο rookie γκαρντ πέτυχε 25 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ επιστρέφοντας στις θετικές εμφανίσεις με 7/13 σουτ. Από την πλευρά του, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ… επέστρεψε στα παρκέ μετά από ολιγοήμερη απουσία εξαιτίας τραυματισμού, αλλά έμεινε στα 5/15 σουτ με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Το έβδομο διαδοχικό double-double του σημείωσε ο Τζέι Τζέι Χίκσον με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ ο Νικολά Μπατούμ περιορίστηκε στους 13 πόντους με 4/12 σουτ.

Η πέμπτη συνεχόμενη νίκη, όμως, επισκιάστηκε από την αποχώρηση του Μάθιους ανάμεσα στο πρώτο και στο δεύτερο 12λεπτο. Εξαρχής η παρουσία του ήταν αμφίβολη, καθώς απουσίασε από την τελευταία προπόνηση λόγω ενοχλήσεων στο αριστερό πόδι. Την ύστατη ώρα εγκρίθηκε ιατρικά η συμμετοχή του στο ματς, αλλά άντεξε μόλις ένα 12λεπτο, στο οποίο δεν σκόραρε. Δεν χρησιμοποιήθηκε ο Νόλαν Σμιθ, που αντιμετωπίζει επίσης τραυματισμό.

Παρά την απώλεια, ο σύλλογος του Όρεγκον προωθήθηκε στο 13-12. Από την πλευρά τους, οι Σανς, οι οποίοι «έτρεχαν» επίσης θετικό σερί τεσσάρων αγώνων, υποχώρησαν στο 11-16, αν και προηγήθηκαν με 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μάρτσιν Γκόρτατ πέτυχε 18 πόντους, ο Σάνον Μπράουν 15, ο Ζερμέιν Ο’ Νιλ 13 και ο Μαρκίφ Μόρις 11. Ακόμα ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ είχε 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Χάντμπολ: Η αποστολή της Εθνικής για την Ολλανδία
Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)