Ιντιάνα Πέισερς: Ανατροπή 22 πόντων στη Νέα Ορλεάνη (video)

Οι Νιου Ορλίνς Χόρνετς ηττήθηκαν για ενδέκατο διαδοχικό ματς, αν και προηγήθηκαν με 22 πόντους κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς, που πέρασαν με 81-75 από το «New Orleans Arena».

Αν και βρέθηκαν πίσω με…46-29 στο 24λεπτο, οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με επιμέρους 17-2. Μάλιστα έκλεισαν την τρίτη περίοδο με 53-53, αφού οι «σφήκες» πέτυχαν μόλις 7 πόντους! Συγκεκριμένα περιορίστηκαν σε 3/17 σουτ και πραγματοποίησαν 6 λάθη στο τρίτο 12λεπτο. Μόλις 7:23 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης προηγήθηκαν για πρώτη φορά οι Πέισερς, αλλά εκείνοι προωθήθηκαν στο 16-12 με την τρίτη σερί νίκη τους. Παράλληλα, οι εκπρόσωποι της Νέας Ορλεάνης υποχώρησαν στο 5-22.

Ηγέτης της ομάδας του Φρανκ Βόγκελ ήταν ο Ντέιβιντ Ουέστ με 25 πόντους και 7 ριμπάουντ, αν και πέτυχε μόλις 5 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης, ο Πολ Τζορτζ σημείωσε double-double 17 πόντων και 12 ριμπάουντ, ο Τζορτζ Χιλ πρόσφερε 12 πόντους και ο Ρόι Χίμπερτ μοίρασε 5 μπλοκ, πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ. Αποκλείστηκε λόγω του χθεσινού τραυματισμού στον αριστερό αστράγαλο ο Τζέραλντ Γκριν, ενώ ο Λανς Στέφενσον (10 πόντους) αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στο δεξί αστράγαλο.

Από την άλλη, ο Ρόμπιν Λόπεζ «έγραψε» 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 μπλοκ, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός για την ομάδα του Μόντι Ουίλιαμς. Ακολούθησε ο Γκρέιβις Βάσκεθ με 14 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Άντονι Ντέιβις περιορίστηκε στους 10 πόντους με 5/14 σουτ. Πριν από τον αγώνα ανακοινώθηκε πως εγκρίθηκε ιατρική ολοκληρωμένη συμμετοχή του Έρικ Γκόρντον στις προπονήσεις των Χόρνετς, οπότε το φετινό ντεμπούτο του αναμένεται από μέρα σε μέρα.