Ορλάντο Μάτζικ: Επικίνδυνη νίκη (videos)

Παραλίγο να χάσουν διψήφια διαφορά στο τέταρτο 12λεπτο, αλλά οι Ορλάντο Μάτζικ κατέβαλαν με 90-83 τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο «Amway Center».

Ουδέποτε απώλεσαν το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο, αν και απειλήθηκαν από τους «μάγους», αλλά οι Μάτζικ μάλλον θα χάσουν τον Γκλεν Ντέιβις (12 πόντους). Ο «Big Baby» αποχώρησε στο τελευταίο λεπτό εξαιτίας τραυματισμού στον αριστερό ώμο, που προκλήθηκε από τον Εμέκα Οκαφόρ. Το δεδομένο είναι πως οι εκπρόσωποι του Ορλάντο προωθήθηκαν στο 12-13 με την τέταρτη διαδοχική επιτυχία τους.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Τζέι Τζέι Ρέντικ, ο οποίος «παίζει» σε πολλά σενάρια ανταλλαγών, με 17 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ ο Άαρον Αφλάλο έφτασε στους 15 παρά τα 0/5 τρίποντα. Για τους Ουίζαρντς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-20, ο Νενέ σημείωσε 20 πόντους και ο Τζόρνταν Κρόφορντ 19. Σημειώνουμε πως το σκορ έγινε 85-81, 4:02 πριν από τη λήξη, αν και οι Μάτζικ είχαν «χτίσει» διαφορά 13 πόντων στο τρίτο 12λεπτο.

Δεν αγωνίστηκε ο Μπράντλι Μπιλ, που προστέθηκε στο πλούσιο απουσιολόγιο του Ράντι Ουίτμαν λόγω τραυματισμού στη μέση. Τη θέση του στην πεντάδα κατέλαβε ο Σόουν Λίβινγκτον, που έμεινε στους 2 πόντους με 1/7 σουτ. Εξίσου αρνητικός ήταν ο Ερλ Μπάρον με 1/6 σουτ και 2 πόντους, αν και βρέθηκε στο βασικό σχήμα αντί του Κρις Σίνγκλετον (4 πόντους).