Σικάγο Μπουλς: Πάτησαν τους άψυχους Σέλτικς (videos)

Παραλίγο να ανατρέψουν διψήφια διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι Μπόστον Σέλτικς δεν απέφυγαν την ήττα με 100-89 από τους Σικάγο Μπουλς στο «United Center».

Άλλωστε οι «ταύροι» είχαν τον Γιοακίμ Νοά στο πλευρό τους. Ο Γάλλος σέντερ πέτυχε το δεύτερο triple-double του για φέτος με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Συνέβαλε καταλυτικά στο +13 εντός του πρώτου 12λεπτου και στο 95-75, έξι λεπτά πριν από τη λήξη. Στο μεσοδιάστημα, οι «κέλτες» μείωσαν στο 70-67, αλλά ουδέποτε έδωσαν το κάτι παραπάνω, ώστε να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Πλην του Νοά, οι Λουόλ Ντενγκ και Κάρλος Μπούζερ πέτυχαν από 21 πόντους. Ακόμα, ο Νέιτ Ρόμπινσον έφτασε στους 18 με 5/7 τρίποντα. Σε… ρηχά νερά έμεινε ο Μάρκο Μπελινέλι με 10 πόντους και 3/8 σουτ, αλλά είχε… 10 παραπάνω πόντους από τον Κερκ Χάινριχ, που ξεκίνησε στην πεντάδα του Τομ Θίμποντο. Πάντως, οι Μπουλς διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού σε ολόκληρο το διάστημά του.

Με την τρίτη σερί ήττα τους, όλες εκτός έδρας, οι Σέλτικς υποχώρησαν στο 12-12. Παράλληλα επέτρεψαν στους εκπρόσωπους της «πόλης των ανέμων» να προωθηθούν στο 14-10. Είναι χαρακτηριστικό πως μονάχα ο Ραζόν Ρόντο διασώθηκε με 26 πόντους και 8 ασίστ. Ο Πολ Πιρς σημείωσε 16 πόντους, ο Κόρντνεϊ Λι 14 και ο Κέβιν Γκαρνέτ 10. Στους 7 με 3/9 σουτ περιορίστηκε ο Μπράντον Μπας, που ήταν εκτός κλίματος στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, όπως οι περισσότεροι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς.