Τορόντο Ράπτορς: Καλύτερα με Καλντερόν (videos)

Με 11 πόντους του Αμίρ Τζόνσον στο πρώτο μισό του τέταρτου 12λεπτου και με νέα σπουδαία εμφάνιση του Χοσέ Καλντερόν, οι Τορόντο Ράπτορς κέρδισαν με 113-99 τους Κλίβελαντ Καβαλίερς στο «Quicken Loans Arena».

Μόλις για δεύτερη φορά σε ολόκληρο το ματς πήραν το προβάδισμα στο 70-69 της τρίτης περιόδου, αλλά οι «πτερόσαυροι» δεν το απώλεσαν μέχρι το τέλος. Ο Τζόνσον, άλλωστε, δημιούργησε σχεδόν μόνος του +12 στο τέταρτο 12λεπτο, διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή για την τρίτη συνεχόμενη νίκη των Ράπτορς, οι οποίοι συνεχίζουν χωρίς Κάιλ Λόουρι, Αντρέα Μπαρνιάνι και Λάντρι Φιλντς. Πλέον έχουν ρεκόρ νικών-ηττών 7-19, ενώ οι «καβς» υποχώρησαν στο 5-21 με την τέταρτη διαδοχική ήττα τους.

Ο Καλντερόν ξεχώρισε παραγωγικά με ατομικό φετινό ρεκόρ 23 πόντων (7/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα), εκ των οποίων οι 15 ήταν στο πρώτο 24λεπτο. Ακολούθησαν οι Άλαν Άντερσον με 5 τρίποντα και 18 πόντους, ο Τζόνσον με 17 και ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν με 16. Σημαντικές ανάσες από τον πάγκο πρόσφεραν οι Τζον Λούκας ΙΙΙ και Λίνας Κλέιζα με 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Συνολικά οι αναπληρωματικοί πρόσφεραν 59 πόντους έναντι των 21 των αντιπάλων.

Για την ομάδα του Μπάιρον Σκοτ επέστρεψε ο Ντίον Ουέιτερς, αλλά έμεινε στους 8 πόντους με 8/13 σουτ. Στους 23 έφτασε ο Κάιρι Έρβινγκ φορώντας ακόμα προστατευτική μάσκα και στους 22 ο Άντερσον Βαρεχάο. Ωστόσο οι εκπρόσωποι του Οχάιο έδειξαν εκ νέου σημάδια κόπωσης στην τέταρτη περίοδο και σπατάλησαν πλεονέκτημα 7 πόντων στο πρώτο μισό του παιχνιδιού.

Παναθηναϊκός – Άρης 1-0: Κυπελλούχος κι ευρωπαίος με… buzzer beater του Βαγιαννίδη!
Χάντμπολ: Έχασε τον ευρωπαϊκό τίτλο στα πέναλτι ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός AKTOR: Μπελόσεβιτς, Ντιφαλά και Ρότσα οι διαιτητές του τελικού
Παπαπέτρου: "Είμαστε μια γροθιά, έτοιμοι για τον τίτλο"