Ντένβερ Νάγκετς: «Καθάρισαν» από το πρώτο ημίχρονο (video)

Εύκολο έργο είχαν στο «Sleep Train Arena» οι Ντένβερ Νάγκετς, που κέρδισαν με 122-97 τους Σακραμέντο Κινγκς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εξ αρχής το προβάδισμα και με τον Τζαβέιλ Μακ Γκι να τους οδηγεί επιθετικά με 19 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής, συν πέντε ριμπάουντ, δεν συνάντησαν το παραμικρό πρόβλημα να επικρατήσουν, για το 13-12. Ο Κώστας Κουφός είχε 12 πόντους, εφτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κόψιμο κι ένα airball σε ελεύθερη βολή για το οποίο... αποθεώθηκε από τους φιλάθλους των γηπεδούχων, ενώ πρώτος σκόρερ των «σβόλων» αναδείχθηκε ο Ντανίλο Γκαλινάρι με 18 πόντους, συν τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ. Χαμηλή παραγωγικότητα είχαν Αντρέ Ιγκουοντάλα και Τάι Λόουσον, που έβαλαν από έντεκα πόντους ο καθένας, με τον πρώτο όμως να μοιράζει οκτώ ασίστ και το δεύτερο, εφτά. Δεκαπέντε πόντους συνείσφερε ο Τζόρνταν Χάμιλτον, μαζί με τέσσερα ριμπάουντ.

Οι Νάγκετς προηγήθηκαν με 64-46 στο ημίχρονο, με τη διαφορά να φθάνει στους τριάντα πόντους στο τέταρτο δωδεκάλεπτο (97-67). Ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη τους εναντίον στους Κινγκς, που συμπλήρωσαν πέντε διαδοχικές νίκες στο φετινό πρωτάθλημα κι έμειναν στο 7-16. Μόλις 3/10 σουτ και εννέα πόντους είχε ο Άαρον Μπρουκς, 19 πόντους αλλά με μόλις 5/14 σουτ, συν έντεκα ριμπάουντ, είχε ο Ντε Μάρκους Κάζινς. Αμφότεροι φαίνεται πως επηρεάστηκαν από τον καβγά που είχαν με τους Αντρέ Μίλερ και Κένεθ Φαρίντ, ύστερα από σκληρό φάουλ του Μπρουκς στο Μίλερ. Ο Αϊσάια Τόμας ήρθε από τον πάγκο για να «σταματήσει» στους 20 πόντους και τις τέσσερις ασίστ, που όμως δεν έκαναν τη διαφορά για τους «βασιλιάδες». Δεν του έφθανε η ήττα το Σακραμέντο έχασε και τον Ταρίκ Έβανς, ο οποίος αποχώρησε εξαιτίας τραυματισμού στο γόνατο. Πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις δέκα λεπτά.

Ολυμπιακός: Από 25 έως 125 ευρώ τα εισιτήρια του τελικού
ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 24 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
ΑΕΚ: Οι οπαδοί έκαναν sold out με Λαμία - Το μήνυμα της ΠΑΕ
Αθλητικές Ακαδημίες ΟΠΑΠ: Έμπρακτα δίπλα σε 80.000 παιδιά