Ιντιάνα Πέισερς: Επέμειναν και στο Ντιτρόιτ (video)

Για δεύτερη φορά σε διάστημα 24 ωρών, οι Ιντιάνα Πέισερς «καθάρισαν» στο τέταρτο 12λεπτο και ανέβηκαν στο 13-11 με το 88-77 σε βάρος των Ντιτρόιτ Πίστονς στο «Palace».

O Ρόι Χίμπερτ αποχώρησε λόγω τραυματισμού από το πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Ντέιβιντ Ουέστ «έβγαλε» ολόκληρο το δεύτερο 24λεπτο με 4 φάουλ, αλλά πέτυχε 13 από τους 23 πόντους του στην τέταρτη περίοδο! Στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα οι εκπρόσωποι της Ιντιανάπολις κατέγραψαν επιμέρους σκορ 25-17 και εξασφάλισαν τη νίκη.

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, οι Πέισερς συμπλήρωσαν σερί τριών επιτυχιών, αλλά ο τραυματισμός του Χίμπερτ (4 πόντους, 4 μπλοκ, 15:00) αναμένεται να απασχολήσει τις επόμενες ημέρες. Άλλωστε απουσιάζει ήδη ο Ντάνι Γκρέιντζερ. Στα θετικά ήταν οι 18 πόντοι του Τζορτζ Χιλ και οι 15 του Πολ Τζορτζ, που σημείωσε παράλληλα 8 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ. Σπουδαίες ανάσες πρόσφερε και ο Τάιλερ Χάνσμπροου με 11 πόντους και 5/8 σουτ από τον πάγκο.

Από την πλευρά τους, οι Πίστονς, που προσπαθούν ακόμα να χωρέσουν τους Γκρεγκ Μονρό (18 πόντους, 8 ριμπάουν)τ και Αντρέ Ντράμοντ (11 πόντους, 9 ριμπάουντ) στην πεντάδα, υποχώρησαν στο 7-19. Η ομάδα του Λόρενς Φρανκ περιορίστηκε στο 38.6% στα σουτ εντός παιδιάς, παρά το πλεονέκτημα έδρας, όπως επιβεβαιώνουν οι επιδόσεις των Μπράντον Νάιτ (6/17 σουτ, 14 πόντους) κ αι Ρόντνι Στάκι (6/14 σουτ, 15 πόντους). Στα… ρηχά ήταν και οι Κάιλ Σίνγκλερ (3/9 σουτ, 7 πόντους) και Κόρεϊ Μαγκέτι (1/7 σουτ, 6 πόντους), μεταξύ άλλων.