Ατλάντα Χοκς: Κέρδισαν… πάλι τους Μπόμπκατς (videos)

Δέκα συνεχόμενες ήττες έχουν πλέον οι Σάρλοτ Μπόμπκατς του Μάικλ Τζόρνταν, καθώς υποτάχθηκαν στους Ατλάντα Χοκς με τελικό σκορ 113-90.

Στο τρίτο 12λεπτο τα «γεράκια» κατέγραψαν διαφορά 28 πόντων και εξασφάλισαν τη νίκη, η οποία τους έφερε στο 14-6. Είχαν αποκτήσει σημαντικό προβάδισμα από το 30-19 του πρώτου 12λεπτου, το οποίο συνοδεύτηκε από επιμέρους σκορ 11-2. Επίσης, το ημίχρονο έληξε 60-43, ενώ οι Χοκς είχαν φτάσει στο +19. Εν ολίγους, οι «αγριόγατες» ουδέποτε απείλησαν, όπως συνέβη στην προηγούμενη αναμέτρηση των ομάδων της Southeast. Μοιραία η ομάδα του Μάικ Ντάνλαπ υποχώρησε στο 7-15 με την ήττα της στο «Philips Arena».

Ξεχώρισαν οι Ντέβιν Χάρις με 20 πόντους και Ιβάν Τζόνσον με 16, ενώ οι… συνήθεις ύποπτοι, Τζος Σμιθ και Αλ Χόρφορντ, πρόσφεραν 18 και 11 πόντους, αντίστοιχα. Ο Δομινικανός φόργουορντ/σέντερ μοίρασε παράλληλα 3 μπλοκ. Ακόμα, ο Κάιλ Κόρβερ σημείωσε 13 πόντους, όσους και ο Λου Ουίλιαμς, που πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 9 ασίστ. Ακόμα, ο Ντε Σόουν Στίβενσον πέτυχε 9 πόντους, ο Τζεφ Τιγκ 6, ο Τζον Τζένκινς 5, ο Μάικ Σκοτ 2, ενώ οι Ζάζα Πατσούλια, Άντονι Τόλιβερ και Άντονι Μόροου χρησιμοποιήθηκαν από τον Λάρι Ντρου, αλλά δεν «έγραψαν».

Για τους Μπόμπκατς, ο Τζέραλντ Χέντερσον έφτασε στους 17 πόντους παραμένοντας αναπληρωματικός, ο Ραμόν Σέσιονς στους 16, ο Κέμπα Ουόλκερ στους 13 και ο Τζέφρι Τέιλορ στους 12. Ακολούθησαν οι Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ με 8, Μπεν Γκόρντον με 7, Μπίσμακ Μπιγιόμπο και Ντεσάνα Ντιόπ με 4, Μπάιρον Μάλινς με 3, Μπρένταν Χέιγουοντ, Ρέτζι Ουίλιαμς και Χακίμ Ουαρίκ με 2, ενώ ο Τζεφ Άντριεν ντεμπούταρε χωρίς πόντο σε 5 λεπτά.

Σκάνδαλο στην Ισπανία: Ύποπτοι για διαφθορά Μέσι, Πικέ, Ρουμπιάλες και Τσέφεριν