Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ: Με ανατροπή στο 18-4 (videos)

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ξεπέρασαν παθητικό ένδεκα πόντων του δεύτερου ημιχρόνου και επιβλήθηκαν με 92-88 των Νιου Ορλίνς Χόρνετς στο «Chesapeake Energy Arena».

Τις τελευταίες τέσσερις εβδομάδες οι πρωταθλητές Δύσης έχουν κερδίσει δύο φορές με άνεση τους Χόρνετς, αλλά απόψε (ξημερώματα 13/12) η νίκη δεν ήλθε με την ίδια ευκολία. Άλλωστε οι Θάντερ έμειναν πίσω με 44-36 στο ημίχρονο και με 11 πόντους διαφορά στο τρίτο 12λεπτο, πριν αναλάβει ο Ντουράντ, που συμπλήρωσε 35 πόντους. Μάλιστα οι «σφήκες» μείωσαν σε 89-88, 11 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ματς, αν και έμειναν πίσω με 89-84,

Ευστοχώντας στις απαραίτητες βολές, οι εκπρόσωποι της Οκλαχόμα ανέβηκαν στο 18-4 με την ένατη σερί νίκη τους. Αντίθετα το σερί από «κατοστάρες» σταμάτησε στα 12 παιχνίδια, καθώς ο Ντουράντ ήταν απελπιστικά μόνος, από τη στιγμή που ο Κέβιν Μάρτιν είχε 17 πόντους με 5/12 σουτ και ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 14 με 4/14, αντίστοιχα. Ακολούθησαν οι Σερζ Ιμπάκα με 7 πόντους και 3 μπλοκ, Νικ Κόλισον και Κέντρικ Πέρκινς με 6 πόντους, Ρέτζι Τζάκσον με 5 και Τάμπο Σεφολόσα με 2. Δεν «έγραψαν« οι Έρικ Μέινορ και Χασίμ Θαμπίτ.

Τέσσερα μπλοκ κατέγραψε και ο Ρόμπιν Λόπεζ, που σημείωσε παράλληλα 6 πόντους και 8 ριμπάουντ για τον σύλλογο της Νέας Ορλεάνης. Θετικός ήταν και ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 16 πόντους από τον πάγκο, αλλά ο Ράιαν Άντερσον έμεινε στους 14 πόντους (6/14 σουτ), ο Όστιν Ρίβερς στους 12 (4/14 σουτ) και ο Άντονι Ντέβις στους 11 (3/8 σουτ) σαν αναπληρωματικός του Μόντι Ουίλιαμς.

Ακόμα, ο Γκρέιβις Βάσκεθ πέτυχε 9 πόντους, ο Αλ Φαρούκ Αμινού 8, ο Χαβιέ Ανρί 6, ο Τζέισον Σμιθ 4 και Ντάριους Μίλερ 2. Αυτή ήτα η πέμπτη συνεχόμενη ήττα των Χόρνετς στο φετινό πρωτάθλημα και η έβδομη διαδοχική κόντρα στην ομάδα της Οκλαχόμα Σίτι. Παράλληλα υποχώρησαν στο 5-16.

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες