Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Έγραψε» ο Ντρέιμοντ Γκριν στο Μαϊάμι (videos)

Την πέμπτη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη τους πέτυχαν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, αφού πέρασαν και από το «AmericanAirlines Arena» των Μαϊάμι Χιτ με τελικό σκορ 97-95.

Μάλιστα οι Ουόριορς είχαν το προβάδισμα για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, καθώς τελείωσαν το πρώτο 12λεπτο με 29-28, το δεύτερο με 53-52 και το τρίτο με 77-75. Οι Χιτ, όμως, δεν απώλεσαν την επαφή και προηγήθηκαν αρκετές φορές μετά το 89-87, 6:39 πριν από τη λήξη του αγώνα. Στα τελευταία 3:18, όμως, οι πρωταθλητές NBA δεν σκόραραν και υποχώρησαν στο 14-6.

Απαιτήθηκε, πάντως, νικητήριο καλάθι του Ντρέιμοντ Γκριν, 0.9 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Η 35η επιλογή του φετινού ντραφτ εκμεταλλεύτηκε ασυνεννοησία των Ρέι Άλεν και Σέιν Μπατίερ, οι οποίοι τον άφησαν αμαρκάριστο, και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα έπειτα από ασίστ του Τζάρετ Τζακ. Έτσι, οι «πολεμιστές» πέτυχαν το 5/5 στα ισάριθμα πρώτα ματς σειράς επτά εκτός έδρας αγώνων και προωθήθηκαν στο 15-7!

Ο rookie από το Μίσιγκαν Στέιτ συμπλήρωσε 7 πόντους με το καταλυτικό σουτ, ενώ είχε μαζέψει ήδη ισάριθμα ριμπάουντ. Συνολικά ξεχώρισε ο Κλέι Τόμπσον με 27 πόντους, ενώ ο Ντέιβιντ Λι είχε 22 συν 13 ριμπάουντ και ο Τζακ 20. Στους 9 έμεινε ο Στέφεν Κάρι με 4/10 σουτ. Ακόμα, ο Χάρισον Μπαρνς πέτυχε 8 πόντους, ο Καρλ Λάντρι 4, ενώ οι Φέστους Εζέλι και Τσαρλς Τζένκινς δεν σκόραραν. Εκτός έμειναν, όπως αναμενόταν, οι τραυματισμένοι Άντριου Μπόγκουτ και Ρίτσαρντ Τζέφερσον.

Για τους Χιτ, που είχαν την υποστήριξη 19,600 θεατών, ο Λεμπρόν Τζέιμς σημείωσε 31 πόντους και ξεπέρασε τους 20 για 25ο συνεχόμενο ματς, αλλά δεν απέτρεψε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα των εκπρόσωπων του Μαϊάμι στο φετινό πρωτάθλημα. Στους 21 πόντους και στα 13 ριμπάουντ έφτασε ο Κρις Μπος, ενώ ο Ντουέιν Ουέιντ είχε 14 με 5/11 σουτ. Σημειώνουμε πως ο «φλας» αποχώρησε προσωρινά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου εξαιτίας τραυματισμού. Ακόμα, ο Ρέι Άλεν «έγραψε» 14 πόντους, αλλά δεν ήταν εύστοχος στα κρίσιμα σουτ, τα οποία ανέλαβε στο τελευταίο λεπτό. Οκτώ πόντους πρόσφερε ο Μάριο Τσάλμερς, 3 ο Σέιν Μπατίερ, 2 οι Ουντόνις Χάσλεμ και Νόρις Κόουλ, ενώ οι Τζόελ Άντονι και Μάικ Μίλερ έμειναν… άποντοι.

Ποδοσφαιριστής της χρονιάς στην Premier League ο Φόντεν
Premier League: «Αγκαλιά» με τον τίτλο η Μάντσεστερ Σίτι, ελπίζει σε… θαύμα η Άρσεναλ
Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς