Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Ανέλαβε προσωπικά ο Κρόφορντ (video)

Ανέβηκε στα τελευταία λεπτά και ο Τζόρνταν Κρόφορντ οδήγησε τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς στο εκτός έδρας 77-70 σε βάρος των Νιου Ορλίνς Χόρνετς, για τους οποίους επέστρεψε ο Άντονι Ντέιβις.

Οι τραυματισμοί των Τζον Ουόλ και Έι Τζέι Πράις έφεραν τον 24χρονο γκαρντ στη θέση του… βασικού πλέι-μέικερ. Μόλις σε 9 από τις 24 προσπάθειές του βρήκε στόχο, αλλά ο Κρόφορντ πέτυχε 12 από τους 26 πόντους του στο τελευταίο 12λεπτο και εξασφάλισε τη νίκη… μόνος του. Πλέον οι «μάγοι» έχουν απολογισμό 3-15 και οι Χόρνετς 5-15 με 13 ήττες στα τελευταία 15 παιχνίδια!

Στο πρώτο ημίχρονο οι Ουίζαρντς περιορίστηκαν στο… 28.2% στα σουτ εντός παιδιάς, αλλά με σερί 6-0 ολοκλήρωσαν το 24λεπτο με παθητικό 42-36. Εν τέλει ανέβηκαν στο 32.9% και πήραν την τρίτη φετινή νίκη τους, από τη στιγμή που οι «σφήκες» σημείωσαν 10 πόντους σε ολόκληρο το τέταρτο 12λεπτο! Τα ποσοστά είτε απέδειξαν πως οι δύο ομάδες έχουν καλή αμυντική λειτουργία, είτε, πιο απλά, πιστοποίησαν την τελευταία θέση που κατέχουν στην Ανατολή και στη Δύση.

Πλην του Κρόφορντ, ο Μπράντλι Μπιλ σημείωσε 15 πόντους, ενώ ο Νενέ είχε double-double 10 πόντων και ισάριθμων ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Κέβιν Σεραφέν με 8 πόντους, Εμέκα Οκαφόρ και Κάρτιερ Μάρτιν με 6, Κρις Σίνγκλετον, Μαρτέλ Ουέμπστερ και Σόουν Λίβινγκστον με 2, ενώ ο Γιάν Βέσελι δεν σκόραρε. Μαζί με τους Ουόλ και Πράις, στο απουσιολόγιο του Ράντι Ουίτμαν παρέμειναν οι Τρέβορ Αρίζα και Τρέβορ Μπούκερ.

Για τους Χόρνετς, ο Ράιαν Άντερσον πέτυχε 17 πόντους, αλλά δεν «έγραψε» στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα στην τέταρτη περίοδο περιορίστηκε στο 0/7. Στους 13 πόντους έφτασε ο Ντέιβις, που φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ. Ένας άλλος rookie, ο Όστιν Ρίβερς σημείωσε 11 πόντους γυρνώντας μετά από 10 παιχνίδια στην πεντάδα του Μόντι Ουίλαιμς. Στους 6 πόντους έμειναν ο Αλ-Φαρούκ Αμινού και ο Μπράιαν Ρόμπερτς, στους 5 οι Γκρέιβις Βάσκεθ, Ρότζερ Μέισον Τζούνιορ και Τζέισον Σμιθ, ενώ ο Ρόμπιν Λόπεζ είχε 2 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 μπλοκ. Δεν σκόραραν οι Ντάριους Μίλερ και Λανς Τόμας.