Ντένβερ Νάγκετς: Με τη… δεύτερη στο Ντιτρόιτ (video)

Οι Ντιτρόιτ Πίστονς προηγήθηκαν με 21-4 στα πρώτα επτά λεπτά, αλλά ηττήθηκαν με 101-94 από τους Ντένβερ Νάγκετς του Κώστα Κουφού στο «Palace».

Οι «σβώλοι» έσβησαν το αρχικό παθητικό με επιμέρους 20-6 στα τελευταία 7 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έληξε υπέρ τους με 48-42! Στο δεύτερο ημίχρονο διατήρησαν το προβάδισμα, έστω και με μικρή διαφορά, μέχρι που ο Ντανίλο Γκαλινάρι διαμόρφωσε το 96-89 με τρίποντο και ο Τάι Λόουσον το 98-89, 1:15 πριν από τη λήξη. Ο Κουφός είχε αποβληθεί ήδη με έξι φάουλ, αλλά βοήθησε τους Νάγκετς με 9 πόντους (4/7 σουτ), 4 ριμπάουντ και 2 μπλοκ. Αν και ξεκίνησαν το παιχνίδι με… λίγα λεπτά καθυστέρηση, οι εκπρόσωποι του Ντένβερ προωθήθηκαν στο 11-11 και άφησαν τα «πιστόνια» στο 7-17.

Στο τέταρτο ματς σειράς πέντε εκτός έδρας αναμετρήσεων ξεχώρισε συνολικά ο Λόουσον με 26 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Στους 15 έφτασε ο Κόρι Μπρούερ, στους 12 οι Αντρέ Ιγκουοντάλα και Τζαβέιλ Μακ Γκι, στους 11 ο Αντρέ Μίλερ, στους 9 ο Γκαλινάρι και ο Κουφός, στους 4 ο Τιμοφέι Μόζγκοφ, στους 3 ο Κένεθ Φαρίντ και στους… μηδέν ο Άντονι Ράντολφ.

Από τους Πίστονς, οι οποίοι είχαν την υποστήριξη μόλις 10.265 θεατών, ο Μπράντον Νάιτ πέτυχε 20 πόντους, ο Τζέισον Μάξιελ 18 και ο Ρόντνι Στάκι 17. Ακολούθησαν οι Κάιλ Σίνγκλερ με 9, Ταϊσόν Πρινς με 8, Αντρέ Ντράμοντ με 7, Γκρεγκ Μονρό (1/9 σουτ) και Κόρεϊ Μαγκέτι με 6 και Τσάρλι Βιγιανουέβα με 3. Δεν «έγραψε» ο Ουίλ Μπάινουμ.